Czym jest etyka biznesu - czy warto jej przestrzegać?
Czym jest etyka biznesu? To nic innego jak dziedzina zajmująca się analizą ekonomiczną, refleksją nad etycznym wymiarem biznesu. Chodzi nie tylko o poprawne i zgodne z prawem relacje z klientami, konkurencją i środowiskiem, ale także o podejmowanie decyzji etycznie poprawnych. Takich, które nie prowadzą do szkód.
Niektórzy wskazują na to, że fraza "etyka biznesu" jest wewnętrznie sprzeczna. Wynika to z faktu, że etyka nie może być interesowna, a pobudzana jedynie przez czysto moralne intencje. Z kolei biznes jest nastawiony na zysk, więc ma swój interes. Pojęcie to jednak funkcjonuje i odnosi się do moralności w biznesie.
Czym jest etyka biznesu? Warto jej przestrzegać?
Etyczne zachowanie w biznesie musi być przestrzegane, jeśli chcemy być brani za dobrą firmę. Zachowania niezgodne z ogólnie przyjętymi normami postępowania, niemoralne, mocno wpływają na wizerunek firmy i mogą prowadzić do spadku zysków, odpływu klientów, a nawet upadłości. W interesie firmy jest nie tylko przestrzeganie etyki w biznesie, ale także promowanie zachowań moralnie poprawnych.
Przestrzeganie norm ustalonych przez społeczeństwo jest weryfikowane przez dwóch "sędziów". Jednym z nich jest prawo i system sądowniczy, drugim - społeczeństwo. Zarówno w jednym i drugim przypadku narażenie się może wiązać się z nielichymi konsekwencjami. Jeśli łamiemy bowiem prawo, może spotkać nas wysoka kara pieniężna, czasami nie do udźwignięcia dla firmy. Jeśli zaś będziemy narażać się na szwank przez nieprzestrzeganie norm moralnych, wówczas możemy pożegnać się z dobrym wizerunkiem.
Etyka w biznesie jest także hamulcem przed zachowaniami korupcyjnymi. System kapitalistyczny wybrany przez większość krajów nie funkcjonuje w nich, bo jest systemem sprawiedliwym, ale dlatego, że jest wydajny. Prowadzenie biznesu i jego zyskowność potrafi skorumpować człowieka, zachęcić do jeszcze większego wzbogacenia się bez względu na los drugiej jednostki. Z tego względu etyka w biznesie ma chronić biznes przed samozniszczeniem w wyniku chciwości przedsiębiorców. Etyka biznesu pozwala wprowadzać równość w systemie pieniądza, który ze swojego założenia, nie jest systemem opartym na równości oraz sprawiedliwości.