Czym jest konstytucja biznesu? Mnóstwo ustaw, które mają pomóc
Czym jest konstytucja biznesu? Każdy, ale zwłaszcza młody przedsiębiorca musi znać Konstytucję biznesu i uchwały, które wchodzą w jej skład. Konstytucja Biznesu to zestaw pięciu ustaw uchwalonych przez Sejm 6 marca 2018 r. Swój podpis pod powyższym pakietem Prezydent złożył 23 marca 2018 r., a zasadnicza część Konstytucji Biznesu weszła w życie 30 kwietnia 2018 r. Zawarte są w niej m.in. zasada “co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone”; ulgę na start dla początkujących przedsiębiorców; działalność nierejestrową czy powołanie Rzecznika MŚP.
Czym jest konstytucja biznesu? Jakie ustawy zawiera?
Konstytucja biznesu to pięciopak ustaw stworzonych, aby ułatwić zakładanie firm młodym przedsiębiorcom. Są to:
-
Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców
-
Ustawa o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców,
-
Ustawa o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy,
-
Ustawa o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
-
(Ustawa) Przepisy wprowadzające Ustawę Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej
Prawo przedsiębiorców
Za najważniejszą ustawę z Konstytucji biznesu uważa się Prawo przedsiębiorców i zasadę “ co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone”, która pozwala domniemywać uczciwość przedsiębiorcy i rozstrzygać wątpliwości faktycznych na jego korzyść.
Prawo przedsiębiorców wprowadziło też działalność nierejestrową nie uznawaną za działalności gospodarcze, czyli taką gdzie przychody miesięczne osiągają maksymalnie 50% minimalnego wynagrodzenia. Dzięki prawu przedsiębiorców wprowadzono również ulgę na start dla początkujących przedsiębiorców, czyli zwolnienie ze składek dla początkujących przedsiębiorców przez pierwsze sześć miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej.