Czym jest wynagrodzenie minimalne? Pełne wyjaśnienie
Czym jest wynagrodzenie minimalne? To nic innego jak płaca minimalna, czy pensja minimalna. To minimalne wynagrodzenie, jakie pracodawca powinien wypłacić pracownikowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze czasu pracy w ciągu miesiąca niezależnie od tego, czy ten pracuje w wymiarze czasowym, czasowo-premiowym czy akordowym.
Co ciekawe, do wynagrodzenia minimalnego nie wlicza się wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych, nagród jubileuszowych, premii za dobre wyniki i tym podobnych. Należy także podkreślić, że płaca minimalna obowiązuje jedynie wobec osób zatrudnionych na umowę o pracę. Osoby pracujące na umowach cywilno-prawnych, czyli umowie zlecenie oraz o dzieło nie są objęte minimalnym wynagrodzeniem.
Czym jest wynagrodzenie minimalne?
W 2019 roku płaca minimalna osiągnęła poziom 2250 złotych. W 2020 roku będzie to już 2450 złotych brutto. Oznacza to, że w 2019 roku pracownicy zarabiający minimalne wynagrodzenie otrzymają na rękę 1634 złote. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny w Polsce około 1,5 mln pracowników, czyli 13% ogółu otrzymuje wynagrodzenie na poziomie płacy minimalnej.
Płaca minimalna definiuje także minimalną stawkę godzinową. Jej wzrost ustalany jest według tego, na jakim poziomie plasuje się płaca minimalna w danym roku, jeśli więc w 2019 roku ta wynosi 2250 złotych, stawka godzinowa wynosi 14,7 złotych brutto. Wypłacanie mniejszego wynagrodzenia jest niezgodne z prawem pracy.
Wynagrodzenie minimalne jest nie do przeskoczenia dla pracodawcy. Oznacza to, że jeśli zatrudnia na umowę o pracę pracownika, który w danym miesiącu nie wyrobił pracy wartej 2250 złotych brutto, musi i tak wypłacić pracownikowi wyrównanie za pracę.