Już od stycznia 2025 roku płaca minimalna wzrośnie do 4666 złotych brutto, co oznacza wyższe wynagrodzenie dla ponad 3 milionów pracowników w Polsce. Podwyżka, choć większa niż początkowo zapowiadano, niesie ze sobą istotne konsekwencje dla pracodawców i gospodarki. Jakie będą jej realne skutki?
Rok 2024 będzie kolejnym z rzędu, w którym dojdzie do podwyżek płacy minimalnej. Po raz kolejny pracownicy otrzymają podwyżki dwa razy w roku. Jedna z nich już obowiązuje - kiedy jednak będzie miała miejsce kolejna z nich?
Obiecane przez rząd pieniądze na podwyżki nauczycieli znalazły się w budżecie, jednak same pensje w dalszym ciągu nie wzrosły. Pedagodzy oczekują wdrożenia podwyżek w życie, zaś resort edukacji deklaruje, że nie zapomniał o swoich postulatach. Kiedy konkretnie nauczyciele otrzymają obiecane podwyżki?
Pożegnanie najbliższej osoby wiąże się nie tylko z wypłatą zasiłku pogrzebowego. Rodzina zmarłego może bowiem otrzymać pieniądze od pracodawcy członka rodziny. Dzieje się tak jedynie po spełnieniu określonych warunków.
Pomysł 4-dniowego tygodnia pracy staje się coraz bardziej popularny. Decyzję dotyczącą testów podejmuje coraz więcej krajów. Co ciekawe, w tym gronie znalazł się również jeden z sąsiadów Polski.
Sytuacja w Poczcie Polskiej jest dramatyczna - tak twierdzą związkowcy. Stan przedsiębiorstwa ma być na tyle zły, że ostrzegają oni przed jego bankructwem. Dodatkowo, na jaw wyszły informacje dotyczące pensji pracowników zatrudnionych tamże.
Osoby pracujące na tzw. nocnych zmianach mogą się bardzo ucieszyć. Od początku roku mogą bowiem zarobić znacznie więcej, niż dotychczas. Jednocześnie nie będzie to jedyna taka sytuacja w 2024 roku.
Od 1 stycznia 2024 roku wzrośnie wysokość minimalnej stawki godzinowej. Wpłynie ona na kwoty, jakie otrzymują podmioty związane umowami zleceniami lub umowami o świadczenie usług. Nie jest to jednak jedyna podwyżka, jaka będzie miała miejsce.
Podwyżka płacy minimalnej, do której dojdzie 1 stycznia 2024 roku, nie tylko podniesie pensje wielu Polaków zarabiających na tym samym poziomie. Efekty podniesienia minimalnej pensji będą bowiem widoczne daleko poza sferą płac.
Noworoczne podwyżki w Lidlu i Biedronce spowodowały, że inne sieci nie chciały pozostać w tyle za konkurencją. Według doniesień medialnych, kolejna sieć dyskontów podjęła decyzję o podwyższeniu płac swoich pracowników od 1 stycznia.
Trwający konflikt w Narodowym Banku Polskim mocno się zaognia. Paweł Mucha, członek zarządu NBP, opublikował dane dotyczące zarobków prezesa banku centralnego, Adama Glapińskiego. Ujawnione informacje zaczęli już komentować eksperci.
Kwestia zarobków w dużych sieciach handlowych jest tematem generującym sporo dyskusji wśród Polaków. Kwoty, jakie można otrzymać w niektórych sieciach, budzą nie tylko zaskoczenie, ale również i krytykę. Mocno zaskakujące na tle konkurencji są pensje, jakie oferuje Biedronka.
Spośród sieci handlowych działających w Polsce Dino wyróżnia się także tym, że nie publikuje danych dotyczących zarobków swoich pracowników. Tym większym zaskoczeniem jest “przeciek”, który ma związek z ofertą pracy w tejże sieci - wielu będzie bardzo zaskoczonych.
Możliwość otrzymania pieniędzy bez względu na wykonywaną pracę brzmi bardzo nietypowo. Niektórzy mogą wręcz uznać to za żart. Tymczasem okazuje się, że taka możliwość faktycznie istnieje; co więcej, może być wprowadzona również w Polsce.
Ponad tydzień po wyborach nadal trwają dyskusje na temat podwyżek, które ma wprowadzić nowy rząd. Według obietnic wyborczych złożonych przez komitety, więcej pieniędzy miało otrzymać kilka grup pracowniczych. Która z nich dostanie podwyżki jako pierwsza?
Podstawą znalezienia chętnych do pracy na wsi jest dobra oferta. Przekonał się o tym jeden z rolników, który zamieścił ogłoszenie w celu znalezienia osób do zrywania jabłek. Jednak takiej reakcji internautów raczej się nie spodziewał.
Została podjęta decyzja dotycząca wysokości płacy minimalnej w przyszłym roku. Premier Mateusz Morawiecki poinformował o podjętej decyzji w czwartkowe popołudnie.
Bardzo często w przestrzeni publicznej pojawiają się wątpliwości dotyczące prawidłowego liczenia głosów w komisjach wyborczych. Mało kto jednak wie, że można się zgłosić na ochotnika do pracy w obwodowej komisji wyborczej, aby pracować w trakcie wyborów - i przy tym nieźle dorobić.
Podróżujący komunikacją miejską bardzo często narzekają na kontrole biletów. Sami kontrolerzy muszą niekiedy mierzyć się z agresywnymi pasażerami, którzy nie mają ochoty współpracować w przypadku braku biletu, co jest jednym z elementów czyniących ten zawód bardzo trudnym. Kusi on jednak zarobkami, które są dość spore.
Pojawiły się dobre wieści w kontekście średniego wynagrodzenia. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, po raz pierwszy od dłuższego czasu wzrost wynagrodzeń był szybszy od wzrostu cen.
Od 1 lipca wzrosną pensje dla lekarzy. Jak jednak wynika z doniesień medialnych, konkretne kwoty podwyżek zależą od dwóch ważnych czynników.
Wdrożenie europejskich dyrektyw w krajach członkowskich może zająć sporo czasu. Jak jednak wynika ze słów wiceministra rodziny i polityki społecznej Stanisława Szweda, dyrektywa dotycząca płacy minimalnej zostanie wdrożona jeszcze w tym roku.
Główny Urząd Statystyczny poinformował o poziomie średnich wynagrodzeń w Polsce w styczniu. Nie ma niestety dobrych informacji - dynamika płac nie nadąża za wzrostem cen.
Kasjerzy w dwóch sieciach sklepów w Polsce zarabiają więcej niż nauczyciele w sektorze edukacji. Wbrew pozorom, wyższe stanowisko nauczycielskie nie daje zarobków lepszych niż w przypadku pracowników sklepów.Sprawę opisuje portal Interia.pl. Według dostępnych informacji, Biedronka oferuje kasjerowi pensję brutto w wysokości około 4-4,5 tys. zł.
Inflacja i spowolnienie gospodarcze pogorszą sytuację Polaków w 2023 roku. I to pomimo faktu, że pensje minimalne wzrosną. Ireneusz Dąbrowski, członek Rady Polityki Pieniężnej, nie pozostawia w tym kontekście żadnych złudzeń.Na ten rok rząd Prawa i Sprawiedliwości zaplanował podwyższenie pensji minimalnych. Jak się jednak okazuje, ten ruch oraz spodziewane podwyżki płacowe w firmach nie polepszą sytuacji Polaków.Jak wynika ze słów Ireneusza Dąbrowskiego, członka Rady Polityki Pieniężnej cytowanego przez portal money.pl, realne pensje pójdą w dół. Niewykluczone również, że przedsiębiorstwa będą miały mniejsze zyski niż do tej pory.
Rząd przeznaczy dodatkowe środki na świadczenia motywacyjne dla funkcjonariuszy służby więziennej. Zostanie także zwiększony fundusz na nagrody.
Ile wynosi wynagrodzenie netto? To dobre pytanie na sam początek kariery zawodowej. Pensja netto to bowiem coś całkiem innego niż pensja brutto. Ta druga zwykle trafia na umowę zwieraną z pracodawcą, a netto do naszych rąk. Można się jednak konkretnie zdziwić, kiedy okaże się, że dostaliśmy mniej, niż napisano na papierze.Pensja brutto to pensja niepomniejszona, jak jest to w przypadku pensji netto, o odpowiednie świadczenia publicznoprawne. Mowa tutaj o składkach odprowadzanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz o podatku dochodowym. W zależności jednak od typu umowy oraz od tego, jak wiele zarabiać ma pracownik, różna może być dysproporcja między brutto a netto.
Jak obliczyć wynagrodzenie brutto? Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy najpierw zdefiniować to, czym jest wynagrodzenie brutto. W najprostszy sposób mówiąc, to wynagrodzenie bez odliczania podatku, płaca całkowita. Czym więc różni się od płacy netto? Płaca netto jest kwotą, która trafia do dłoni pracownika po odliczeniu podatków i ubezpieczeń.Jak obliczać więc wynagrodzenie brutto? Pracownicy zwykle obliczają sobie pensję netto, ponieważ ta ich najbardziej interesuje. W końcu płaca netto jest tą, za którą muszą przeżyć. Brutto zwykle jest im podawana na umowie o pracę czy innej umowie cywilno-prawnej. Obliczeniem brutto zająć musi się natomiast pracodawca.