Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Darmowe badania dla jednej grupy. To ostatni moment, by dostać skierowanie
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 15.01.2025 16:32

Darmowe badania dla jednej grupy. To ostatni moment, by dostać skierowanie

lekarz
Fot. herbert11timtim/ Pixabay

Kiedy najlepiej udać się na badania profilaktyczne? Na pewno wtedy, gdy nie trzeba będzie za nie płacić! Taką możliwość już po raz kolejny oferuje pacjentom Narodowy Fundusz Zdrowia. Jest jednak pewien haczyk — skierowania będą wystawiane tylko przez określony czas. Znamy ostateczny termin. Kto i z jakich badań będzie mógł skorzystać jeszcze w 2025 roku?
 

Koniec skierowań na darmowe badania

W trosce o swoje zdrowie ważne jest, by regularnie odbywać badania profilaktyczne. Polaków od takiej rutyny często jednak odstrasza cena. W końcu mniej wizyt u lekarza, to mniej pieniędzy wydanych na ten cel. Inaczej ma się jednak sprawa w przypadku wykrycia problemów zdrowotnych, które generują kolejne koszta.

Chęć zachowania zdrowia i pieniędzy w portfelu można jednak pogodzić dzięki programowi finansowanemu przez NFZ. W ramach akcji “Profilaktyka 40 Plus” aż 20 milionów osób może otrzymać skierowanie na bezpłatne badania profilaktyczne. Wystarczy spełnić kilka warunków i wypełnić ankietę. Na te działania zostało jednak niewiele czasu.
 

Zaskoczeni? Tyle Polacy dają do koperty po kolędzie. Emeryci trzymają się za portfele Trzynasta pensja w 2025 roku. Kiedy pieniądze trafią na konto?

Profilaktyka 40 Plus. Kto może skorzystać z programu?

Badania oferowane w ramach programu Narodowego Funduszu Zdrowia pozwalają na wykrycie potencjalnych problemów zdrowotnych jeszcze na wczesnym etapie. Pacjenci chcący skorzystać z tej możliwości powinni jednak pamiętać, że skierowania będą wystawiane jeszcze tylko do 30 kwietnia. Po tym terminie, nawet jeśli spełniamy wszystkie warunki, nie będziemy już mogli przejść badań na koszt NFZ.

Jak czytamy na stronie pacjent.gov.pl, program “Profilaktyka 40 Plus” skierowany jest do osób, które ukończyły 40 lat i nie korzystały z tej możliwości wcześniej, chyba że od ostatnich badań minęło co najmniej 12 miesięcy. W takim przypadku pacjent nie musi już wypełniać ankiety — kolejne skierowanie zostanie wystawione automatycznie.

Natomiast jeśli do udziału w programie zgłaszamy się po raz pierwszy, powinniśmy wypełnić formularz na Internetowym Koncie Pacjenta, w aplikacji mojeIKP, lub w przychodni POZ, która uczestniczy w akcji “Profilaktyka 40 Plus”. Do laboratorium należy się udać z dokumentem tożsamości i numerem PESEL.
 

Jakie badania w ramach programu “Profilaktyka 40 Plus”?

Program badań finansowanych przez NFZ ruszył jeszcze w 2021 roku i do tego czasu był wielokrotnie przedłużany. Do końca 2024 roku z oferty Narodowego Funduszu Zdrowia skorzystało już 5 mln pacjentów, z czego ponad 860 tys. przebadało się aż dwukrotnie. 335 tys. z nich ma szansę również na udział w trzeciej turze programu.

Z jakich badań mogą skorzystać osoby uprawnione do udziału w akcji “Profilaktyka 40 Plus”? W ramach programu dostępne są trzy grupy badań: dla kobiet i dla mężczyzn, a także pakiet wspólny. W tej ostatniej grupie na pacjentów czeka pomiar ciśnienia tętniczego, pomiar masy ciała, wzrostu i obwodu w pasie, a także obliczenie wskaźnika masy ciała BMI. Poza tym pacjenci mogą liczyć na przeprowadzenie:

  • morfologii krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi
  • badania stężenia cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy
  • stężenia glukozy we krwi
    próby wątrobowe: AlAT, AspAT, GGTP
  • badania poziomu kreatyniny we krwi
  • ogólne moczu
  • badania poziomu kwasu moczowego we krwi
  • krwi utajonej w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT).

Na wszystkie ww. testy mogą liczyć zarówno pacjentki, jak i pacjenci. W przypadku mężczyzn, Narodowy Fundusz Zdrowia oferuje również badanie PSA (swoistego antygenu sterczowego), które umożliwia wykrycie chorób prostaty. Centrum e-Zdrowie przypomina, że skierowanie możemy uzyskać za pośrednictwem strony i aplikacji IKP i w placówce, jednak w razie problemów warto zgłosić problem na infolinii lub osobiście.