Darmowe leki w „prezencie urodzinowym” od państwa. Skorzystać może konkretna grupa seniorów
Seniorzy, którzy ukończyli 75 lat, mogą otrzymać niektóre leki za darmo. Emeryci często nie wykupują leków, ponieważ ich na to nie stać.
Darmowe leki dla seniorów powyżej 75 roku życia
Na darmowe leki mogą liczyć jedynie seniorzy, którzy ukończyli 75.rok życia i obejmuje ich ubezpieczenie zdrowotne. Mogą skorzystać z tego przywileju już od dnia 75.urodzin.
Nie dotyczy to jednak wszystkich leków. Spis darmowych medykamentów ustala Ministerstwo Zdrowia. Część leków jest wydawanych z odpłatnością ryczałtową 50 proc. i 30 proc. Głównie są to środki przeznaczone do leczenia chorób szczególnie zagrażających seniorom.
Szczegółową listę można znaleźć na oficjalnej stronie ministerstwa.
Konieczna recepta
Aby móc nabyć niektóre leki, konieczna jest recepta . Zgodnie z przepisami może ją wystawić lekarz podstawowej opieki zdrowotnej bądź pielęgniarka POZ uprawniona do wystawiania recept.
Wybór między lekiem a jedzeniem
Koszty leków przytłaczają nie tylko osoby po 75 roku życia. Koalicja „Na pomoc niesamodzielnym” zleciła przeprowadzenie ankiety wśród osób w wieku 60-74 lata z wielochorobowością i chorobami przewlekłymi.
W przesłanej do redakcji przez PAP informacji prasowej czytamy, że seniorzy, ograniczając codzienne wydatki, najpierw oszczędzają na rachunkach i żywności, ale zaraz potem na lekach, a po drugie - że ponad 82 procentom badanych zdarzyło się w ostatnich miesiącach nie wykupić recept .
„To nie są pojedyncze przypadki, to powszechne i bardzo niepokojące zjawisko - mówi Magdalena Osińska-Kurzywilk, prezes Koalicji “Na pomoc niesamodzielnym”. – Sama wykupując leki naszym podopiecznym słyszę nieraz, jak zastanawiają się, z których ewentualnie mogą zrezygnować. Choć prawda jest taka, że nie powinni z żadnych. Lekarze, z którymi pracujemy też nam zgłaszają, że ich pacjenci coraz częściej przyznają, że nie wykupili leków, bo były za drogie.
Zdaniem Koalicji jedynie rozwiązania systemowe mogą poprawić sytuację pacjentów.