Deklaracja musi zostać złożona, masz określony czas. Potem grozi grzywna
Deklaracja w sprawie źródeł ciepła i spalania paliw to nowy obowiązek, z którego musi wywiązać się każdy właściciel lub zarządca budynku. Zebrane dokumenty mają tworzyć Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków, której celem jest poprawa jakości powietrza. Za nieprzedłożenie dokumentów w stosownym terminie grożą grzywny.
Z tego artykułu dowiesz się:
-
Jakie są terminy składania deklaracji
-
W jaki sposób można je przedłożyć
-
Jaka kara grozi za niedopełnienie obowiązku
Deklaracja obowiązkowa dla każdego. Rusza Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków
Deklaracja, którą muszą przedłożyć właściciele lub zarządcy budynków, ma stanowić niezbędne źródło wiedzy na temat źródeł ciepła i spalania paliw. Dane będą przechowywane w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).
Celem nowego rejestru jest przede wszystkim poprawa jakości powietrza. Ma to być istotne narzędzie wspierające wymianę starych kotłów, które powodują smog. W CEEB znajdą się także szczegółowe informacje na temat wszystkich dostępnych programów, dzięki którym można otrzymać dofinansowanie do wymiany pieca.
Dla kogo deklaracja jest obowiązkowa? Dla każdego, kto posiada źródło ciepła lub spalania paliw do 1 MW. Deklaracja obejmuje zarówno lokale mieszkalne, jak i niemieszkalne. P roces składania dokumentów rusza już 1 lipca 2021 r ., choć terminy różnią się w zależności od budynku.
Deklaracja od budynku, który już istnieje, musi wpłynąć do CEEB do 30 czerwca 2022 r. Zdecydowanie krótszy czas na dopełnienie nowego obowiązku mają właściciele i zarządcy budynków, które dopiero powstaną. W ich przypadku deklaracja musi zostać złożona w przeciągu 14 dni od startu.
Deklaracja online lub na papierze. Wybór należy do obywatela
W jaki sposób można przedłożyć stosowny dokument? Portal samorząd.infor.pl donosi, że obywatele mają do wyboru dwie ścieżki - elektroniczną i tradycyjną.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Każdy, kto będzie chciał skorzystać z opcji internetowej powinien odwiedzić stronę: www.zone.gunb.gov.pl. W zakładce „złóż deklarację” można dopełnić wszelkich formalności, korzystając przede wszystkim z profilu zaufanego. To najbardziej bezpieczny sposób, dzięki któremu deklaracja trafi do CEEB znacznie szybciej.
Istnieje także możliwość przesłania deklaracji w formie papierowej. Wypełniony dokument można wysłać za pośrednictwem poczty lub złożyć go osobiście w odpowiednim urzędzie.
Deklaracja o źródłach ciepła - pytania i odpowiedzi
Deklaracja zawiera kilka kluczowych informacji. Serwis portalsamorzadowy.pl podaje, że należy przekazać: imię i nazwisko właściciela lub zarządcy budynku, adres nieruchomości, a także informację o liczbie i rodzaju źródeł ciepła lub źródeł spalania paliw z dodatkową adnotacją o ich przeznaczeniu . Opcjonalnie można wpisać także numer telefonu i adres e-mail.
Choć CEEB jeszcze nie wystartowała, to już pojawiły się dość spore wątpliwości. Ile deklaracji powinien złożyć zarządca budynku, w którym jest kilka źródeł w różnych lokalach? Deklaracja zakłada zgłoszenie wielu źródeł ciepła w jednym budynku, a więc można ograniczyć się do jednego dokumentu.
Jednak po pierwsze - i najważniejsze - deklaracja jest obowiązkowa. Każdy, kto nie dopełni tego obowiązku z wyznaczonym terminie naraża się na grzywnę. Jej wysokość może sięgać nawet 5 tys. zł.
Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl