BiznesINFO.pl
Demografia w Polsce

Pexels/ Tima Miroshnichenko

Demografia w Polsce cierpi przez pandemię. A miało być zupełnie inaczej

28 Lutego 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Demografia w Polsce wraca do poziomu sprzed ponad dziesięciu lat. Wbrew pozorom pandemiczne zamknięcie nie przełożyło się na wzrost dzietności - w styczniu 2021 r. na świat przyszło zaledwie 27,1 tys. dzieci, czyli o 18 proc. niż w pierwszym miesiącu 2020

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak kształtuje się demografia w Polsce blisko rok po pierwszym lockdownie

  • Dlaczego obywatele nie decydują na powiększanie rodzin

  • Jakie zjawiska utrudniają poprawę sytuacji demograficznej w perspektywie długoterminowej

Demografia w Polsce z kolejnym spadkiem. Pandemia przyniosła nieoczekiwany rezultat

Demografia w Polsce miała szansę odżyć w dobie pandemii. W przestrzeni medialnej pojawiły się nawet porównania minionego roku do stanu wojennego i pojęcie „pokolenie covidowe”. Z miesiąca na miesiąc wzrastały oczekiwania, że gdy młodzi ludzie będą mieli więcej czasu to zacznie rodzić się więcej dzieci. Nic bardziej mylnego.

W styczniu 2021 r., dziewięć miesięcy po pierwszym lockdownie, na świat przyszło 27,1 tys. dzieci, czyli o 5 tys. mniej niż w styczniu 2020 r. Pandemia zamiast poprawić demografię w Polsce tylko ją pogorszyła. Dziennik Gazeta Prawna podaje, że z liczbą urodzeń rzędu 355 tys. w całym 2020 r. nieuchronnie zbliżamy się do pamiętnego 2003 r., który był trzecim najgorszym rokiem w kontekście liczby urodzeń od II wojny światowej.

Dlaczego demografia w Polsce ucierpiała właśnie w czasie pandemii? Nadejście koronawirusa zaburzyło stabilizację życiową w dwóch ważnych obszarach. Przepełnione chorymi na COVID-19 szpitale nie zachęcają kobiet do podejmowania decyzji o potomstwie. Co więcej, gospodarcze trudności i branżowe lockdowny wytrąciły z równowagi finansową stabilność rodzin. - Dziś pojawienie się dzieci to wynik bardziej decyzji, a nie przypadku - przyznała prof. Irena Kotowska z SGH.

Czy demografia w Polsce ma szanse odżyć po pandemii? To zadanie niezwykle trudne

Demografia w Polsce w liczbach wskazuje, że zamknięcie państwa nie służy prokreacji. Na poprawę tej sytuacji nie ma co na razie liczyć, ponieważ, jak twierdzi minister Adam Niedzielski - „trzecia fala się rozpędza”. Od czterech dni liczba nowych przypadków koronawirusa nie spada poniżej 10 tys. Co gorsza, wzrasta liczba osób hospitalizowanych.

- Jest to stan zagrożenia, który nie sprzyja podejmowaniu długookresowych decyzji takich jak o posiadaniu dzieci. Choć podejrzewam, że będą to decyzje odłożone, ale w takim przypadku zawsze pojawia się pytanie, czy odłożone decyzje zostaną zrealizowane - oznajmiła prof. Kotowska.

Poza niepewnością, która towarzyszy nam od samego początku pandemii, demografia w Polsce zmaga się także z innymi, chronicznymi problemami. Z roku na rok spada bowiem liczba kobiet i zmienia się podejście do kwestii potomstwa.

W 2020 r. wskaźnik dzietności, który obrazuje ile dzieci przypada na jedną kobietę w wieku rozrodczym, wynosił poniżej 1,4. Rekordowe minimum demografia w Polsce osiągnęła w latach 2002-2003, gdy indykator spadł do poziomu 1,2. Pewnym stymulatorem okazał się program „Rodzina 500 plus” - rok po inauguracji sztandarowego elementu polityki społecznej PiS wskaźnik wzrósł z 1,28 do 1,45. Jednak od tamtego czasu dzietność sukcesywnie się obniża, a pandemia tylko zwiększyła skalę tego zjawiska.

Czy polski rząd znajdzie remedium, aby skutecznie poprawić sytuację demograficzną? Głośno zapowiadany Nowy Polski Ład ma zawierać rozwiązania stymulujące demografię w Polsce, ale szczegóły kolejnej, prorodzinnej strategii pozostają na razie w partyjnych kuluarach.

Nie tylko Polska ma problem z demografią

Demografia w Polsce to nie jedyna ofiara koronawirusa. Portal money.pl donosi, że z problemami natury ludnościowej w czasie pandemii zmaga się również Szwecja. W 2020 r. populacja tego kraju wyniosła 10 379 295, co oznacza wzrost o zaledwie pół procenta.

Jakie są powody tej sytuacji? Przede wszystkim wzrost liczby zgonów - w minionym roku w Szwecji umarło ponad 98 tys. osób, czyli o ponad 10 proc. więcej niż w 2019 r. Drugim problemem jest zastój w przypływie migrantów. W 2020 r. do Szwecji na stałe przybyło niewiele ponad 85 tys. osób - to najniższy wynik od ponad 15 lat.

Podobne artykuły

Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Polska i Świat

Daniel Obajtek na wypłatę narzekać nie może. Tylko w 2020 zarobił niemal 1,3 mln zł

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News.Warszawa, 21.03.2021. Niedzielna msza podczas lockdownu.

Polska i Świat

Komunia czy ślub pomimo pandemii. Imprezy organizują w całym kraju

Czytaj więcej >
Rok temu wprowadzono obowiązek noszenia maseczek

Polska i Świat

Rok z maseczkami. Wiemy ile policja wystawiła mandatów

Czytaj więcej >
Pexels/Sora Shimazaki

Polska i Świat

ZUS zacznie od 16 maja. Dowie się o tobie jeszcze więcej

Czytaj więcej >
Pxhere CC0

Polska i Świat

Lockdown katastrofą dla gospodarki. Gowin: Tygodniowo Polska traci 2-3 mld zł

Czytaj więcej >
Jacek Sasin fot. Piotr Molecki / EAST NEWS

Polska i Świat

Jacek Sasin ma pomysł na reformę energetyki węglowej. Możemy zapłacić za nią miliardy złotych

Czytaj więcej >