BiznesINFO.pl Polska i Świat Dlaczego Polska nie wydobywa ropy? Złóż cennego surowca w naszym kraju nie brakuje
pixabay.com

Dlaczego Polska nie wydobywa ropy? Złóż cennego surowca w naszym kraju nie brakuje

30 stycznia 2021
Autor tekstu: Natalia Godek

Czym jest ropa naftowa?

Ropa naftowa jest jednym z najważniejszych surowców energetycznych na ziemi. Składa się ona z węglowodorów gazowych, ciekłych i stałych oraz niewielkich ilości związków azotu, tlenu i siarki. Ropę wydobywa się w postaci ciemnobrunatnej cieczy. Ma ona charakterystyczny zapach i nie rozpuszcza się w wodzie. Jednak najważniejszą cechą ropy jest jej palność -  z jednego litra tego surowca można wytworzyć energię 10 kWh, która odpowiada 60 godzinom pracy ludzkiej.

Ropa powstaje z przeobrażenia szczątków organicznych gromadzących się na dnie mórz i oceanów. Sprzyjającymi czynnikami jest też działalność bakterii, niski poziom tlenu oraz temperatura i ciśnienie. W wyniku działań tych czynników wydzielają się węglowodory lotne, które następnie gromadzą się w skałach zbiornikowych (najczęściej są to czarne łupki). Następnie pod wpływem ciśnienia węglowodory migrują mikroszczelinami do góry. Bardzo często natrafiają przy tym na skały nieprzepuszczalne i tym samym zostają uwięzione. W taki sposób powstaje złoże.

Dlaczego Polska nie wydobywa ropy?

Ropę naftową wydobywa się na wszystkich kontynentach, jednak największe złoża znajdują się w rejonie Zatoki Perskiej, w basenie Morza Kaspijskiego, na Syberii, w Zatoce Meksykańskiej, w Kanadzie, w Meksyku, na dnie Morza Północnego oraz w północnej Afryce. Największymi producentami tego płynnego surowca są Arabia Saudyjska, Rosja i Stany Zjednoczone.

Polacy także mogą pochwalić się znaczącym udziałem w rozwoju wydobycia tego surowca. Historia ropy naftowej w naszym kraju sięga XIX w. Wtedy to farmaceuta Ignacy Łukasiewicz jako pierwszy zauważył i wykorzystał zalety płynnego surowca. W 1854 r. w Bóbrce koło Krosna założył pierwszą na świecie i ciągle działającą kopalnię ropy naftowej. Placówka ta otrzymała nawet miano Pomnika Historii. Co ważne, Łukasiewicz wynalazł także lampę naftową . Przedsiębiorca otworzył również kilka rafinerii, w których produkowano naftę, smary, oleje i asfalt.

W Polsce znajduje się kilkadziesiąt złóż ropy. Występują one w Karpatach, na Niżu Polskim oraz w naszej strefie ekonomicznej na Bałtyku. Mimo że wydawać by się mogło, że mamy całkiem spore zasoby, to jednak w rzeczywistości są one niewielkie. Dlaczego Polska nie wydobywa ropy? Głównie ze względu na naszą przeszłość geologiczną . W naszym kraju bardzo mocno dały o sobie znać kolizje kontynentalne i orogenezy. Przez to warstwy geologiczne były niestabilne i podlegały różnym modyfikacjom. Dlatego też Polska słynie raczej z bogatych zasobów złóż węgla i miedzi, a nie z ropy.

Obserwuj nas w
autor
Natalia Godek

Mam za sobą doświadczenie dziennikarskie w obszarze redaktorskim i dokumentalistycznym w departamencie produkcji TVN, reporterskim i producenckim w telewizji studenckiej Uniwerek.TV oraz public relations w Planecie Robotów.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat