Ogromne długi polskich firm. Kwoty idą w dziesiątki miliardów
Długi polskich firm sięgają już astronomicznej kwoty 31 mld złotych. Okazuje się, że spłacanie zaległości wobec banków i kontrahentów idzie polskim przedsiębiorstwom jak krew z nosa. Najgorzej jest szczególnie w trzech branżach. Mowa o handlu, przemyśle oraz budownictwie.
Z tej trójki najgorzej jednak wygląda handel. Ten zalega z oddaniem 7,2 mld złotych. Na drugim miejscu natomiast znajduje się przemysł, który zalega ze spłatą 5,4 mld złotych. Budownictwo natomiast ma do oddania wierzycielom 5 mld złotych. Zadłużenie ogółu przedsiębiorstw jednak cały czas rośnie. Puls Biznesu donosi o tym, że wzrosło w drugim kwartale tego roku o 849 mln złotych.
Długi polskich firm idą w miliardy złotych
Największy wzrost zadłużenia zanotował przemysł, bo aż o 216 mln złotych. Należności wobec handlu wzrosły natomiast o 108 mln złotych, a "najlepiej" wypadło budownictwo, którego dług urósł o 19 mln złotych. Przez to zadłużenie z pierwszego kwartału, kiedy to wynosiło 30,41 mld złotych urosło do poziomu ponad 31 mld złotych.
Łączna wartość przeterminowanych (...) zobowiązań kredytowych i pozakredytowych polskich przedsiębiorstw, widoczna w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor oraz w bazie Biura Informacji Kredytowej na koniec czerwca 2019 roku dobiła do 31,26 mld zł - czytamy w komunikacie BIG InfoMonitor.
INNPoland podaje jednak za Krajowym Rejestrem Długów, że liczba dłużników w Polsce ogólnie rośnie i mowa tutaj nie tylko o dłużnikach w postaci firm, ale także o zwykłych Polakach. W ciągu pięciu lat zadłużenie Polaków wzrosło o 182,5%.