BiznesINFO.pl
Do kiedy obostrzenia? Eksperci wskazują termin

pixnio.com

Do kiedy obostrzenia? Eksperci mówią o końcu kwietnia

24 Marca 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Do kiedy obostrzenia? Oficjalnie do 9 kwietnia, ale ekonomiści Banku Pekao nie mają wątpliwości, że większość wprowadzonych w ostatnim czasie restrykcji zostanie zniesiona pod koniec następnego miesiąca. Jeśli potwierdzą się ujawnione dziś przez Michała D

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Od soboty obowiązują nowe obostrzenia, jutro mają zostać ogłoszone kolejne

  • Do kiedy według ekonomistów Banku Pekao będą obowiązywały restrykcje

  • Co zostanie odmrożone w pierwszej kolejności

Do kiedy obostrzenia? Eksperci wskazują termin

Od soboty 20 marca obowiązują ogłoszone przez tygodniem rządowe obostrzenia, zgodnie z którymi doszło do ponownego zamknięcia instytucji kultury, hoteli, stoków narciarskich czy basenów, a także sklepów w galeriach handlowych (z kilkoma wyjątkami), zaś uczniowie klas I-III po dwóch miesiącach przerwy wrócili do nauki zdalnej.

W związku z dużą liczbą zakażeń - dziś jak ujawnił właśnie w Polsat News szef kancelarii premiera Michał Dworczyk, będzie ich ponad 29 tys., najwięcej od początku pandemii - rząd planuje wprowadzenie kolejnych restrykcji. Zostaną one ogłoszone najprawdopodobniej jutro o czym mówił we wtorek w Wadowicach premier Mateusz Morawiecki.

 - Najpóźniej w czwartek przedstawimy na kolejne dwa tygodnie pewne nowe obostrzenia, żeby przydusić wirusa raz jeszcze i doczekać do momentu, kiedy będziemy mogli powiedzieć, że odporność zbiorowa zwycięża wirusa – powiedział szef rządu, cytowany przez serwis 300polityka.pl.

Jakich restrykcji można się spodziewać? Z nieoficjalnych informacji wynika, że dojdzie do zamknięcia marketów budowlanych, a także sklepów ze sprzętem RTV i AGD. Nie można wykluczyć, że działalność będą musiały zawiesić również salony fryzjerskie i kosmetyczne.

Kościoły w końcu do zamknięcia?

Nie wiadomo natomiast co z kościołami i czy w związku ze zbliżającymi się świętami Wielkanocnymi rząd wprowadzi zakaz przemieszczania się, jaki obowiązywał podczas ubiegłorocznych świąt i ostatniego sylwestra.

Pewne jest natomiast, że ogłoszone najpóźniej jutro obostrzenia – podobnie jak te obowiązujące od soboty – będą funkcjonowały co najmniej do 9 kwietnia. Co potem? Ekonomiści Banku Pekao nie mają wątpliwości, że restrykcje zostaną przedłużone.

- Doświadczenia z poprzednich fal nakazywały oczekiwać rozmrażania gospodarki później niż wynosi obecny horyzont obowiązywania obostrzeń - nie 9 kwietnia, a raczej 15-20 – twierdzą eksperci, cytowani przez Gazetę.pl.

Kiedy znoszenie pierwszych ograniczeń?

Zdaniem ekonomistów banku, scenariusz luzowania restrykcji może być zbliżony do tego sprzed roku. W pierwszej kolejności, mniej więcej w połowie kwietnia miałyby zostać otwarte galerie handlowe.

Hotele czy muzea, jak przewidują eksperci mogłyby wznowić działalność w okolicach końca następnego miesiąca. Z kolei gastronomia, której działalność została znacząco ograniczona dokładnie pięć miesięcy temu (od 24 października lokale nie mogą przyjmować gości, a jedynie prowadzić działalność na wynos bądź z dowozem), miałaby zostać otwarta dopiero w drugiej dekadzie maja.

Ekonomiści zaznaczają, że powyższy scenariusz należy do optymistycznych, a jego realizacja jest zależna od takich czynników, jak szybkość szczepień czy opanowanie brytyjskiej mutacji koronawirusa.

- Z tego względu nie możemy zakładać, że nie dojdzie do kolejnego zaostrzenia restrykcji, obejmującego m.in. zamknięcie kolejnych typów sklepów oraz niektórych punktów usługowych (informacje prasowe sugerowały m.in. salony fryzjerskie, kosmetyczne i tatuażu) – podkreślają ekonomiści banku.

Od 4 marca zeszłego roku, gdy odnotowano w Polsce pierwszy przypadek koronawirusa, zachorowało ponad 2 mln osób. Liczba zgonów spowodowanych wirusem zbliża się do 50 tys.

Podobne artykuły

Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i Świat

Poczta Polska ostrzega przed cyberprzestępcami. Podszywają się pod instytucję

Czytaj więcej >
Kiedy koniec obostrzeń? Szef resortu realnie o powrocie do normalności

Polska i Świat

Kiedy koniec obostrzeń? Minister zdrowia podał datę wprost

Czytaj więcej >
NFZ podliczył ile będzie kosztować rehabilitacja ozdrowieńców

Polska i Świat

NFZ dokonał kalkulacji. Wiemy, ile kosztuje leczenie po przejściu koronawirusa

Czytaj więcej >
Lockdown dla szkół i przedszkoli prawdopodobnie zostanie przedłużony

Polska i Świat

Lockdown w przedszkolach i żłobkach do przedłużenia. Rząd wysłał klarowny sygnał

Czytaj więcej >
Zjednoczona Prawica się rozpadnie? Znamy opinię Polaków

Polska i Świat

Zjednoczona Prawica ma się rozpaść. Tak prognozuje 32 proc. Polaków

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/East News

Polska i Świat

Grzywna aż na równowartość 826 tys. zł. Przesunął tylko kilka kamieni, ale nie wiedział ile mają lat

Czytaj więcej >