Do Polski trafi nowa szczepionka - mocniejsza niż kiedykolwiek. Wiemy, kto dostanie ją za darmo
Ogólnopolski Program Zwalczania Chorób Infekcyjnych (OPZCI), na czele z prof. Adamem Antczakiem, apeluje do Ministerstwa Zdrowia o procedowanie wniosku refundacyjnego, przygotowanego przez organ wcześniej, a nieuwzględnionego w decyzji resortu z czerwca. Naukowcy chcą, by departament uwzględnił w refundacji nową szczepionkę, która pojawi się w Polsce jeszcze w tym roku. Jak przekonują, jest mocniejsza i bardziej efektywna, niż którekolwiek obecna na rynku do tej pory.
Nowe szczepionki w Polsce. Eksperci apelują do ministerstwa o refundację
OPZCI to organ prowadzony przez Radę Naukową pod przewodnictwem prof. Adama Antczaka, który jest także współautorem założeń programu - i autorem rdzenia wykładni dot. nowych szczepionek, które mają być w Polsce dostępne jeszcze w najbliższym sezonie (z końcem roku 2024). Prof. zwrócił uwagę, że Ministerstwo Zdrowia nie uwzględniło w najnowszej liście refundacyjnej (ogłoszona 14 czerwca br.) wniosku OPZCI o refundację nowej szczepionki - wysokodawkowej, przeciw grypie.
Rekomendowany przez WHO poziom wyszczepialności społeczeństwa powinien wynosić 75 proc. dla osób powyżej 65 roku życia, jednak w Polsce poziom ten wynosi 20,5 proc. - czytamy w podsumowaniu wniosku. Ale problemów jest więcej.
Zobacz też: Polacy żyją coraz dłużej. GUS pokazuje, ile przez to tracimy
Prezydent chce przemeblować Polskę. Prosi premiera Tuska o nowe województwa na mapie krajuNowe szczepionki w Polsce. Mają uratować zwłaszcza seniorów. Sezon zaczyna się już we wrześniu
Sezon grypowy zaczyna się w Polsce we wrześniu - przekonuje prof. To znaczy, że czasu jest coraz mniej.
[…] zapewnienie jak najszybszego dostępu do tej szczepionki jest niezmiernie istotne z punktu widzenia skuteczniejszej ochrony najwrażliwszej na powikłania grypowe części populacji oraz zdrowia publicznego - przekonuje prof. Antczak.
Zwłaszcza w kontekście wymiernych liczb: Polska, podobnie jak reszta Europy, starzeje się. W konsekwencji udział osób starszych w ogóle społeczeństwa jest większy z roku na rok.
Pod koniec roku 2021 populacja osób w wieku 60 lat i więcej osiągnęła liczbę 9,7 mln. Prognozy GUS przewidują, że do 2050 roku liczba przekroczy 13,7 mln, co będzie stanowiło około 40 proc. całkowitej liczby mieszkańców Polski - czytamy.
Zobacz też: Bat na fast food. Nowy podatek odchudzi Polaków, pieniądze mają trafić gdzie indziej
Szczepionki wysokodawkowe. Co to jest, jak działa i dlaczego seniorzy powinni się o nie postarać
Osoby w podeszłym wieku (60+) - czytamy w opracowaniu - szczególnie narażone są na powikłania po infekcjach, np. po grypie. Osłabiony system immunologiczny gorzej reaguje na standardowe szczepionki, stąd też innowacyjna w Polsce szczepionka wysokodawkowa jest szansą na zminimalizowanie negatywnych konsekwencji choroby.
W populacji, która jest zaszczepiona szczepionką wysokodawkową (4-krotnie silniejszą), jest o 25 proc. mniej przypadków zachorowań na grypę. Przykładem kraju, gdzie wysokodawkowa szczepionka jest bezpłatna dla wszystkich od 60 roku życia, jak informuje prof. dr. med. Jörg Schelling są Niemcy. Pacjenci znacząco rzadziej chorują i są hospitalizowani, dzięki czemu chętniej się szczepią.
Wspomniany dr. med Schelling rekomendował to rozwiązanie w ramach wykładu w kwietniu br. w ramach tzw. Vaccine Meetingu, za wynikami Niemieckiego Stałego Komitet ds. Szczepień. Polscy naukowcy, przyjmując rekomendacje, uwzględnili już tę szczepionkę w kalendarzu szczepień dorosłych Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej oraz Fundacji My Pacjenci.
Prof. Antczak precyzuje, że wysokodawkowa szczepionka pojawi się w Polsce po raz pierwszy w sezonie grupowym 2024/2025. “Takie szczepienie powoduje dodatkową wobec standardowej dawki ochronę” - przekonuje. Wymienia zwiększoną skuteczność (4 x więcej antygenów), co zawęża grupę docelową do osób pow. 60. roku życia (osobom młodszym wystarczy dawka standardowa) i zauważalną - w konsekwencji stosowania - redukcję przypadków hospitalizacji (zapadalność na chorobę to jedno, drugie - 64,4 proc. lepsza ochrona przed poważnymi powikłaniami, tj. obniża ryzyko hospitalizacji z powodu grypy lub zapalenia płuc związanego z grypą).
Czasu jest coraz mniej
Eksperci rady OPZCI zaznaczają, że czasu na uwzględnienie nowej szczepionki na liście refundacyjnej jest coraz mniej. Lista refundacyjna obowiązuje bowiem od 1 października.
To ostatni racjonalny termin, aby starsi pacjenci oraz system opieki zdrowotnej, jeszcze w tym sezonie epidemicznym, odnieśli korzyści z omawianej strategii profilaktyki. Zapewnienie seniorom dostępu do wysokodawkowej szczepionki przeciw grypie, to inwestycja w zdrowie publiczne, która przyniesie długoterminowe korzyści - czytamy.
Zobacz też: Ukraińcy przyzwyczajają się do NFZ. Jest problem, “pojawiają się nierówności”
Kim jest prof. Adam Antczak?
Prof. Adam Antczak, główny architekt OPZCI, jest przewodniczącym Rady Naukowej i Kierownikiem Kliniki Pulmonologii Ogólnej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. W przeszłości odbywał staż m.in. w Brompton Hospital w Londynie (1999-2001), został stypendystą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (1995-1996) i Fundacji Jakuba hr. Potoczkiego w Imperial College w Londynie. Jak dotąd jest promotorem 6 rozpraw doktorskich, recenzentem 17 doktoratów i 2 habilitacji. W 2021 r. odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.