Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych walczy o poprawę sytuacji zawodowej pielęgniarek i położnych w Polsce. Organizacja zamierza złożyć petycję do premiera Donalda Tuska, mając nadzieję na przyspieszenie prac nad obywatelskim projektem ustawy dotyczącej minimalnych wynagrodzeń w ochronie zdrowia. Planowany jest też protest przed kancelarią premiera w Warszawie. Pielęgniarki wskazały, o jakie walczą podwyżki.
Pokusa łatwych odpowiedzi udzielanych na trudne pytania sprawiła, że zmagamy się z kryzysem zaufania wobec osiągnięć współczesnej medycyny. Nasiliło się to podczas pandemii, ale też jest cynicznie rozgrywane m.in. przez celebrytów. Walkę cudownymi terapiami oferowanymi przez “ekspertów" bez uprawnień zapowiada Rzecznik Praw Pacjentów. Bartłomiej Chmielowiec opowiedział, jak chce zablokować nieuczciwe procedury.
Rząd pracuje nad zmianami, które sprawią, że o wiele łatwiej będzie uzyskać receptę na bezpłatny lek. Prawo przepisywania takich środków uzyska więcej lekarzy, dzięki czemu bezpłatnie będzie można odbierać leki, za które dziś trzeba często płacić, nawet jeśli znajdują się w wykazie farmaceutyków bezpłatnych. Pozytywnych zmian jest jednak więcej. Co dokładnie się zmieni?
Ministerstwo Zdrowia pracuje nad wprowadzeniem nowego zawodu do polskiego systemu prawnego - koronera. Ten zawód, który Polacy doskonale mogą kojarzyć z amerykańskich filmów, odpowiada za badanie nagłych, niewyjaśnionych zgonów oraz wydawanie tymczasowych aktów zgonu, co znacząco usprawnia formalności pogrzebowe.
Do połowy października 2024 roku w Polsce odnotowano gwałtowny wzrost zakażeń dwoma niebezpiecznymi wirusami - RSV (Respiratory Syncytial Virus) i krztuśca. Dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego (NIZP) wskazują na dramatyczny wzrost liczby zachorowań, co stanowi poważne wyzwanie dla systemu ochrony zdrowia.
Kilka lat temu zmorą rodziców i nauczycieli były dopalacze, po które sięgali uczniowie. Teraz na rynku jest dostępny inny bardzo niebezpieczny produkt - tzw. snusy. To woreczki z nikotyną po które coraz częściej sięga młodzież. Ich działanie może być bardzo szkodliwe. Sanepid ostrzega przed skutkami ich zażywania, a ministerstwo zdrowia szykuje zmiany.
Dopiero informowaliśmy, że saszetki z alkoholem miały w Polsce żywot równie głośny, co krótki. Producent produktu ugiął się pod wpływem nacisków, a rząd zapowiada uszczelnienie przepisów, by w przyszłości podobne produkty nie mogły trafić na rynek. W związku z aferą pracę stracił dyrektor Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom Piotr Jabłoński. W czwartek ministra zdrowia ogłosiła dlaczego.
Ministerstwo Zdrowia podjęło ważną decyzję. W Polsce zniesiony zostanie obowiązek skierowań lekarskich do dwóch rodzajów specjalistów. Dziś, by odwiedzić ich w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, trzeba zdobyć skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. Wiemy do jakich specjalistów dostęp będzie łatwiejszy oraz kiedy zmiany wejdą w życie.
Część Polaków coraz chętniej kupuje w internecie nie tylko ubrania czy gadżety, ale też robi za pośrednictwem stron internetowych i aplikacji mobilnych produkty spożywcze. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by przez internet zamówić sobie z dostawą pod drzwi butelkę wina czy wódki, co ma niejasny status prawny. Legislacyjną szarą strefę chce uregulować rząd.
Niewidzialne zagrożenie ponownie wisi w powietrzu. Statystyki biją na alarm, a wzrosty zachorowań na COVID-19 i inne choroby zakaźne pozostawiają więcej pytań niż odpowiedzi. Czy nadchodzi nowa fala, która zaskoczy nas wszystkich? Co tak naprawdę kryje się za tymi tajemniczymi liczbami? Czas, byśmy zajrzeli za kurtynę i odkryli, co nas czeka w najbliższych miesiącach.
Ministerstwo Zdrowia przeprowadziło spotkanie dotyczące stanu zachorowań na COVID-19 w ostatnich miesiącach. W międzyresortowych naradach udział wziął m.in. szef GIS dr Paweł Grzesiowski i konsultant krajowy ds. zakażeń prof. Mirosław Parczewski. Reżim sanitarny COVID-19, znany z pandemii, musi wrócić; razem z rozwiązaniami dot. maseczek.
Ogólnopolski Program Zwalczania Chorób Infekcyjnych (OPZCI), na czele z prof. Adamem Antczakiem, apeluje do Ministerstwa Zdrowia o procedowanie wniosku refundacyjnego, przygotowanego przez organ wcześniej, a nieuwzględnionego w decyzji resortu z czerwca. Naukowcy chcą, by departament uwzględnił w refundacji nową szczepionkę, która pojawi się w Polsce jeszcze w tym roku. Jak przekonują, jest mocniejsza i bardziej efektywna, niż którekolwiek obecna na rynku do tej pory.
Od ponad roku w Polsce funkcjonuje powszechny program szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Pomimo wprowadzenia bezpłatnych szczepień, liczba osób, które skorzystały z tej możliwości, pozostaje niezadowalająca. Jak dotąd, z programu skorzystało zaledwie 20% uprawnionych. W obliczu tego wyzwania Ministerstwo Zdrowia planuje szereg zmian mających na celu poprawę efektywności programu oraz zwiększenie jego dostępności i popularności.
Polscy pacjenci będą mogli odetchnąć z ulgą. Ministerstwo Zdrowia planuje duże zmiany w kwestii wyjazdów do sanatoriów. Wnioski o skierowanie zostaną uproszczone, ale na tym nie koniec.
Spływają nowe dane podsumowujące funkcjonujący w Polsce system zarządzania pandemią COVID-19. Ponad półtora miliona błędów w numerach seryjnych szczepionek, system teleinformatyczny uwzględniający osoby nieżyjące od kilkunastu lat, 101 rozporządzeń ws. zagrożenia epidemicznego bez pokrycia w danych i puste krzesło Głównego Inspektora Sanitarnego. Najnowsze dane miażdżą decydentów z lat 2020-2023.
Polska legislacja powoli finalizuje prace nad orzecznictwem przy ustalaniu prawa do odszkodowania dla pacjentów polskich szpitali. We wtorek 2 lipca weszło nowe prawo, które ustala wypłaty dla członków specjalnej komisji. Pacjenci, którzy uzyskają pozytywną opinię tej komisji, mogą otrzymać do 200 tysięcy złotych.
Nowa lista refundacyjna Ministerstwa Zdrowia, obowiązująca od 1 lipca, wprowadza 99 nowych produktów. Regulacje resortu zdrowia najbardziej rozszerzają zakres leków refundowanych w segmencie ginekologii, diabetologii i hematoonkologii. Od 1 lipca br. uprawnieni mogą też skorzystać z procedury refundacyjnej w zakresie in vitro.
Opóźniają się prace Ministerstwa Zdrowia nad zakazem sprzedaży smakowych, jednorazowych e-papierosów. Premier Donald Tusk dał zielone światło na ten zakaz już w lutym. Projekt miał być gotowy w kwietniu, a resort zapewniał, że zakaz będzie jeszcze przed wakacjami. W rozmowie z Gońcem podczas EKG Ministra Zdrowia Izabela Leszczyna "ma nadzieję, że będzie w drugiej połowie roku". Z jednej strony zakaz się opóźnia, z drugiej Ministra Zdrowia zapewnia, że zdrowie dzieci jest najważniejsze.
NFZ wychodzi naprzeciw pacjentom, którzy muszą stracić kilka kilogramów lub zmienić tryb życia na zdrowszy. Oficjalny portal Diety NFZ pozwala na skorzystanie z darmowych jadłospisów dla całej rodziny.
Sanatorium za darmo? Niestety, to przywilej tylko niewielkiej grupy. Większość pacjentów za pobyt musi zapłacić - i to nie mało. Zarówno kwoty, jak i to, za co trzeba dopłacić, będąc w sanatorium, przyprawiają o zawrót głowy. Ministerstwo Zdrowia ”zastanawia się" nad reformą.
Zgodnie z obwieszczeniem Izabeli Leszczyn, minister zdrowia, od 1 kwietnia obowiązuje nowa lista leków refundowanych. Jej zawartość może jednak zaskoczyć. Niektóre leki będą od dzisiaj kosztować pacjentów więcej. Zestawienie objęło również kilkadziesiąt nowych pozycji. Jakich zmian powinni spodziewać się pacjenci?
Ważne zmiany dotyczące wyjazdów do sanatoriów były zapowiadane jeszcze przez poprzedni rząd. Teraz okazało się, że Ministerstwo Zdrowia postanowiło wycofać się z rewolucji, którą zapowiedzieli poprzednicy. Resort nie będzie kontynuował prac nad reformą lecznictwa uzdrowiskowego.
Od 5 marca br. obowiązują nowe przepisy dotyczące pobytów w sanatorium. Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia, zmiany zaszły w systemie kierowania pacjentów na leczenie w uzdrowiskach lub na rehabilitację uzdrowiskową. Resort Izabeli Leszczyny chce, aby standardem stały się elektroniczne skierowania dla kuracjuszy, nie oznacza to jednak, że papierowe całkowicie znikną. Lekarz będzie mógł je wystawić, ale tylko w ściśle określonych przypadkach.
Polski Ład spowodował niemałe zamieszanie w kwestii składki zdrowotnej. Zmiany na lepsze były zapowiadane podczas kampanii wyborczej. Teraz szefowa resortu zdrowia zapowiedziała, kiedy można spodziewać się ostatecznego efektu prac w sprawie składki zdrowotnej, a także wyjawiła, kiedy zmiany wejdą w życie.
Nadchodzą istotne zmiany dla farmaceutów i pacjentów. Marzec to ostatni miesiąc, w którym możliwe jest wystawianie e-recept na dotychczasowych zasadach. Już za kilka tygodni wszyscy lekarze będą musieli wypisywać leki według nowego, zupełnie innego schematu. Co to dla nas oznacza?
Znane są szczegóły nowego projektu Ministerstwa Zdrowia, dotyczącego Polaków, którzy ukończyli 40. rok życia. Resort postanowił bowiem znowelizować przepisy ws. programu Profilaktyka 40 plus, w ramach którego można wykonać poszerzoną, całkowicie darmową diagnostykę. W pakiecie badań znajdują się m.in. morfologia, próby wątrobowe czy też lipidogram. Zmiany w zakresie świadczenia usług wejdą w życie już wraz z końcem marca.
Od 1 stycznia 2024 roku zaczęły funkcjonować nowe wytyczne odnośnie wystawiania aktów zgonu. Część z nich budzi ogromne kontrowersje pacjentów i medyków. Co uległo zmianie?
Ostatni rok przyniósł spore zmiany w kontekście leków. Pojawiły się bezpłatne medykamenty, zaś przy rozliczeniu podatkowym można odliczyć od podatku te wydatki, które zostały poniesione na poczet lekarstw. W obu przypadkach trzeba jednak spełnić warunki.