7753 podpisy w 3 dni – taki zasięg wygenerował krótki list adresowany do ministry zdrowia Izabeli Leszczyny. Odpowiedniego kontekstu najpewniej dodała publikacji inicjatywa Rzecznika Praw Obywatelskich, który kilka dni wcześniej wystąpił z wnioskiem o to samo, o co proszą oddolnie “skrzyknięci” obywatele.
Wirus, który przez lata wydawał się odległym zagrożeniem, coraz częściej pojawia się w Europie, w tym w Polsce. Ministerstwo Zdrowia wprowadza zmiany, które mają poprawić monitorowanie sytuacji i umożliwić szybszą reakcję w razie wykrycia nowych przypadków. Czego dokładnie dotyczą nowe przepisy, jakie środki zostaną wdrożone i dlaczego uznano je za konieczne?
Ministerstwo Zdrowia próbuje naprawić błąd, który zrównał pseudomedycynę z oficjalną praktyką leczniczą. W wyniku pomyłki w kodach PKD na 2025 rok znalazły się wpisy dotyczące medycyny alternatywnej. Minister Izabela Leszczyna zapowiedziała korektę na poziomie ustawy, a jej resort przedstawił już odpowiednie dokumenty. Wszystko wskazuje na to, że kluczową rolę odegra Rzecznik Praw Pacjenta, który ma działać niczym prokurator i sąd. Kiedy zapowiadany “odwet” ma się zmaterializować?
Resort zapowiedział gruntowną przebudowę systemu zdrowia w Polsce. Pierwsze z podjętych działań w tym kierunku skupiają się na poprawie sytuacji w zakresie profilaktyki. Już niedługo ma wystartować nowy program, który swoim zakresem obejmie młodych Polaków. Ministra Izabela Leszczyna przedstawiła szczegóły proponowanego pakietu.
Szykuje się prawdziwa rewolucja w systemie opieki zdrowotnej. Projekt rozporządzenia już przeszedł przez konsultacje społeczne, a jego założenia mogą być bardzo optymistyczne dla wielu pacjentów. Do tych specjalistów będzie można się dostać bez skierowania, powody zmian nie pozostawiają złudzeń. System wymaga reformy.
Lekarze reagują po ujawnieniu nieskutecznej nowelizacji prawa, która weszła w życie z końcem minionego roku. Wystawienie recepty na leki narkotyczne, w tym m.in. fentanyl, miało nie być możliwe bez uprzedniego zbadania pacjenta – tymczasem tzw. receptomaty mają w Polsce działać bez większych przeszkód. Naczelna Izba Lekarska zapowiada na piątek 21 lutego specjalną konferencję. Mówią o "zbyt szeroko otwartych drzwiach dla zawodu lekarza".
W obliczu rosnących kosztów utrzymania i inflacji, pacjenci korzystający z leczenia sanatoryjnego mogą wkrótce stanąć przed koniecznością ponoszenia wyższych opłat za pobyt. Sanatoria zrzeszone w Unii Uzdrowisk Polskich apelują o podwyżki cen, argumentując to wzrostem kosztów działalności. Co na to Ministerstwo Zdrowia?
Popularne pakiety promocyjne, obejmujące uwielbiane przez Polaków produkty, mogą wkrótce zniknąć ze sklepowych półek. Rząd rozważa wprowadzenie regulacji, które ograniczyłyby atrakcyjne oferty typu „kup 12, a drugie 12 dostaniesz gratis” oraz doprowadziły do wzrostu cen niektórych artykułów. Czy nowe przepisy rzeczywiście zostaną wdrożone i jakie konsekwencje mogą mieć dla rynku oraz konsumentów?
Nadchodzą duże zmiany w zasadach najważniejszego egzaminu dla lekarzy. Choć studenci medycyny mogą być rozczarowani, ich przyszłym pacjentom może to wyjść na dobre. Głównym celem jest bowiem podniesienie poziomu opieki medycznej w kraju. Ciekawe jest to, że w tym celu postanowiono… wrócić do przeszłości.
Od nowego roku w Polsce może dojść do sytuacji, w której kilkadziesiąt leków i wyrobów medycznych straci refundację. Jakie będą tego konsekwencje i kto jest odpowiedzialny za taki stan rzeczy? Przedstawiamy szczegóły sprawy, która dotyczy pacjentów zmagających się z poważnymi schorzeniami.
Polska wprowadza pierwszą w swojej historii listę lekarstw oraz substancji o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa i stabilności kraju. Ministerstwo Zdrowia właśnie ogłosiło jej powstanie oraz przedstawiło stojące za nią liczne argumenty. Nasz kraj ma zadbać nie tylko o produkcję najważniejszych leków na własnym terenie, ale również o powstanie wystarczających zasobów na wypadek kryzysu.
Od lipca 2025 roku palaczy czeka prawdziwa rewolucja - wyroby tytoniowe staną się droższe, a dostęp do nich zostanie mocno ograniczony. Minister zdrowia, Izabela Leszczyna, chce, aby nowe regulacje weszły w życie jeszcze w tym roku, mając na celu ochronę młodzieży oraz zwiększenie wpływów budżetowych. Co się zmieni?
Kontrowersyjne zwyczaje kuracjuszy w sanatoriach i uzdrowiskach, czyli miejscach kojarzonych przede wszystkim z odpoczynkiem i zdrowiem, stały się przedmiotem debaty publicznej. Zaniepokojenie wyrażają zarówno obywatele, jak i politycy, którzy dostrzegają jego sprzeczność z celem pobytu w takich miejscach, które mają służyć poprawie zdrowia i samopoczucia. Głos w sprawie zabrał już także resort zdrowia.
Resort Sprawiedliwości proceduje nad projektem ustawy, którego założenia znalazły się już w wykazie prac legislacyjnych. Nowe rozwiązanie może wejść w życie w II kwartale 2025 r. Oznaczałoby to rewolucję w systemie prawnym. Projekt miałby zmienić rozwiązanie znane od narodzin prawa rzymskiego, a w samej Polsce wprowadzone w 1950 r. Zmiany mogą dotknąć wielu osób.
Kobiety w ciąży, inwalidzi-weterani, honorowi dawcy krwi, albo dawcy przeszczepu, niewidomi, będący jednocześnie cywilnymi ofiarami działań wojennych, opozycja antykomunistyczna. Lekarze z Naczelnej Rady Lekarskiej na czele z prezesem Łukaszem Jankowskim wnoszą do ministerstwa zdrowia, by tę listę rozszerzyć o jeszcze jedną grupę uprawnionych.
Od stycznia do połowy listopada 2024 roku w Polsce odnotowano ponad 26 tysięcy przypadków zachorowań na jedną z ostrych zakaźnych chorób układu oddechowego - podaje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego. Skąd taki nagły wzrost?
Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych walczy o poprawę sytuacji zawodowej pielęgniarek i położnych w Polsce. Organizacja zamierza złożyć petycję do premiera Donalda Tuska, mając nadzieję na przyspieszenie prac nad obywatelskim projektem ustawy dotyczącej minimalnych wynagrodzeń w ochronie zdrowia. Planowany jest też protest przed kancelarią premiera w Warszawie. Pielęgniarki wskazały, o jakie walczą podwyżki.
Pokusa łatwych odpowiedzi udzielanych na trudne pytania sprawiła, że zmagamy się z kryzysem zaufania wobec osiągnięć współczesnej medycyny. Nasiliło się to podczas pandemii, ale też jest cynicznie rozgrywane m.in. przez celebrytów. Walkę cudownymi terapiami oferowanymi przez “ekspertów" bez uprawnień zapowiada Rzecznik Praw Pacjentów. Bartłomiej Chmielowiec opowiedział, jak chce zablokować nieuczciwe procedury.
Rząd pracuje nad zmianami, które sprawią, że o wiele łatwiej będzie uzyskać receptę na bezpłatny lek. Prawo przepisywania takich środków uzyska więcej lekarzy, dzięki czemu bezpłatnie będzie można odbierać leki, za które dziś trzeba często płacić, nawet jeśli znajdują się w wykazie farmaceutyków bezpłatnych. Pozytywnych zmian jest jednak więcej. Co dokładnie się zmieni?
Ministerstwo Zdrowia pracuje nad wprowadzeniem nowego zawodu do polskiego systemu prawnego - koronera. Ten zawód, który Polacy doskonale mogą kojarzyć z amerykańskich filmów, odpowiada za badanie nagłych, niewyjaśnionych zgonów oraz wydawanie tymczasowych aktów zgonu, co znacząco usprawnia formalności pogrzebowe.
Do połowy października 2024 roku w Polsce odnotowano gwałtowny wzrost zakażeń dwoma niebezpiecznymi wirusami - RSV (Respiratory Syncytial Virus) i krztuśca. Dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego (NIZP) wskazują na dramatyczny wzrost liczby zachorowań, co stanowi poważne wyzwanie dla systemu ochrony zdrowia.
Kilka lat temu zmorą rodziców i nauczycieli były dopalacze, po które sięgali uczniowie. Teraz na rynku jest dostępny inny bardzo niebezpieczny produkt - tzw. snusy. To woreczki z nikotyną po które coraz częściej sięga młodzież. Ich działanie może być bardzo szkodliwe. Sanepid ostrzega przed skutkami ich zażywania, a ministerstwo zdrowia szykuje zmiany.
Dopiero informowaliśmy, że saszetki z alkoholem miały w Polsce żywot równie głośny, co krótki. Producent produktu ugiął się pod wpływem nacisków, a rząd zapowiada uszczelnienie przepisów, by w przyszłości podobne produkty nie mogły trafić na rynek. W związku z aferą pracę stracił dyrektor Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom Piotr Jabłoński. W czwartek ministra zdrowia ogłosiła dlaczego.
Ministerstwo Zdrowia podjęło ważną decyzję. W Polsce zniesiony zostanie obowiązek skierowań lekarskich do dwóch rodzajów specjalistów. Dziś, by odwiedzić ich w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, trzeba zdobyć skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. Wiemy do jakich specjalistów dostęp będzie łatwiejszy oraz kiedy zmiany wejdą w życie.
Część Polaków coraz chętniej kupuje w internecie nie tylko ubrania czy gadżety, ale też robi za pośrednictwem stron internetowych i aplikacji mobilnych produkty spożywcze. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by przez internet zamówić sobie z dostawą pod drzwi butelkę wina czy wódki, co ma niejasny status prawny. Legislacyjną szarą strefę chce uregulować rząd.
Niewidzialne zagrożenie ponownie wisi w powietrzu. Statystyki biją na alarm, a wzrosty zachorowań na COVID-19 i inne choroby zakaźne pozostawiają więcej pytań niż odpowiedzi. Czy nadchodzi nowa fala, która zaskoczy nas wszystkich? Co tak naprawdę kryje się za tymi tajemniczymi liczbami? Czas, byśmy zajrzeli za kurtynę i odkryli, co nas czeka w najbliższych miesiącach.
Ministerstwo Zdrowia przeprowadziło spotkanie dotyczące stanu zachorowań na COVID-19 w ostatnich miesiącach. W międzyresortowych naradach udział wziął m.in. szef GIS dr Paweł Grzesiowski i konsultant krajowy ds. zakażeń prof. Mirosław Parczewski. Reżim sanitarny COVID-19, znany z pandemii, musi wrócić; razem z rozwiązaniami dot. maseczek.
Ogólnopolski Program Zwalczania Chorób Infekcyjnych (OPZCI), na czele z prof. Adamem Antczakiem, apeluje do Ministerstwa Zdrowia o procedowanie wniosku refundacyjnego, przygotowanego przez organ wcześniej, a nieuwzględnionego w decyzji resortu z czerwca. Naukowcy chcą, by departament uwzględnił w refundacji nową szczepionkę, która pojawi się w Polsce jeszcze w tym roku. Jak przekonują, jest mocniejsza i bardziej efektywna, niż którekolwiek obecna na rynku do tej pory.