Dobra wiadomość dla przechodzących na emeryturę. Te osoby dostaną dodatkową wypłatę

Prawo do tych pieniędzy przysługuje niemal każdemu Polakowi. Mimo to, wiele osób nie ma o tym pojęcia, a czas na zgłoszenie się po dodatkowe wsparcie finansowe jest ograniczony. Ile może wynieść dodatkowa pensja dla pracownika? Żeby ją otrzymać, trzeba spełnić kilka warunków.
Ta wypłata to obowiązek pracodawcy. Ale nie wszyscy ją wypłacają
Już od kilku lat Zakład Ubezpieczeń Społecznych podkreśla, że decyzja o przejściu na emeryturę powinna być dobrze przemyślana. To przede wszystkim duża zmiana ekonomiczna, bowiem to świadczenie dla wielu Polaków nie wystarcza na utrzymanie dotychczasowego poziomu życia.
Zakończenie aktywności zawodowej powinien ułatwić dodatkowy bonus finansowy dla pracowników. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że z tytułu przejścia na emeryturę należą im się pieniądze od pracodawcy. To tak zwana odprawa emerytalna, której kwota może być naprawdę wysoka — zwłaszcza jeśli należą się nam odsetki.
Komu przysługuje odprawa emerytalna?
Zanim otrzymamy pierwszą wypłatę z ZUS, nasz domowy budżet może podreperować dodatkowy przelew od pracodawcy. Odprawa emerytalna powinna zostać wypłacona najpóźniej w dniu, w którym wygasa stosunek pracy, w kwocie nie niższej niż miesięczna pensja. W teorii dodatkowe wynagrodzenie z tytułu przejścia na emeryturę powinna otrzymać każda osoba zatrudniona w ramach umowy o pracę. Podstawę prawną stanowi art. 92 § 1 Kodeksu pracy.
A jak to wygląda w praktyce? W wielu miejscach pracy można liczyć na wyższą odprawę niż ta przewidziana w przepisach. Dokładna kwota będzie zależna od wewnętrznych regulacji firmy, ale także naszej sytuacji jako pracownika. W jaki sposób możemy obliczyć, jakie pieniądze dostaniemy od pracodawcy? I co zrobić, gdy ten nie chce wypłacić odprawy emerytalnej?

Odprawa emerytalna. Ci pracownicy dostaną odsetki
Chcąc obliczyć wysokość odprawy emerytalnej powinniśmy uwzględnić nie tylko podstawowe wynagrodzenie, ale również wszystkie dodatki, na przykład premię. Zgodnie z Ustawą o pracownikach samorządowych, w sektorze publicznym wysokość odprawy zależna jest również od stażu pracy — ta zasada może działać również w prywatnych firmach. W świetle tych przepisów, pracownicy mogą liczyć na:
- dwumiesięczne wynagrodzenie po 10 latach pracy,
- trzymiesięczne wynagrodzenie po 15 latach pracy,
- sześciomiesięczne wynagrodzenie po 20 latach pracy.
Warto pamiętać, że nawet jeśli pracujemy na umowę o pracę, odprawa może nam nie przysługiwać. Dotyczy to sytuacji, gdy dodatek został już wypłacony przez poprzedniego pracodawcę albo gdy pracownik nabył prawo do emerytury lub renty, ale nadal pozostaje zatrudniony. W pozostałych przypadkach to obowiązkiem pracodawcy jest przyznanie odprawy. Jako pracownicy, nie musimy składać żadnego wniosku.
Co jednak w sytuacji, gdy wszystkie warunki zostały spełnione, a pieniądze nie trafiły na nasze konto w terminie? Wówczas mamy prawo dochodzić swoich praw na drodze sądowej. W tym celu możemy wykorzystać pisemne wezwanie do zapłaty, a następnie złożyć pozew. W takim przypadku sąd może nakazać wypłatę nie tylko samej odprawy, ale również odsetek za opóźnienie. Powinniśmy jednak pamiętać, że czas na złożenie odpowiednich dokumentów jest ograniczony. Od dnia ustania stosunku pracy okres przedawnienia roszczeń pracowniczych wynosi trzy lata. Warto mieć to na uwadze, ponieważ po tym terminie nie odzyskamy już należnego nam wynagrodzenia.





































