BiznesINFO.pl Polska i Świat Dodatek emerytalny dla honorowych dawców krwi. Rząd rozwiewa wątpliwości
Fot. Marek Bazak/East News

Dodatek emerytalny dla honorowych dawców krwi. Rząd rozwiewa wątpliwości

7 grudnia 2024
Autor tekstu: Sebastian Mikiel

Czy oddawanie krwi, tak istotne dla ratowania życia, powinno być dodatkowo nagradzane na emeryturze? Temat ten wywołał niedawno poruszenie w Sejmie, a odpowiedź rządu rozwiewa wszelkie wątpliwości. Co dokładnie wynika z tej dyskusji?

Honorowi dawcy krwi. Do rządu trafiło zażalenie

Krwiodawcy odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu służby zdrowia . Bez ich zaangażowania wiele procedur medycznych, w tym ratujących życie, byłoby niemożliwych do przeprowadzenia. Z tego względu posłanka Wioletta Maria Kulpa złożyła interpelację w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS), postulując wprowadzenie specjalnego dodatku emerytalnego dla honorowych dawców krwi.

Jej propozycja zakładała uzależnienie dodatku od ilości oddanej krwi i uznanie tego wkładu za zasługę, która powinna być nagradzana również finansowo. „Tak ważna i potrzebna grupa Polaków powinna być objęta szczególną opieką ze strony państwa” – argumentowała Kulpa.

Pilny komunikat polskiego banku. Oszczędności klientów zagrożone, zmasowany atak
Lidl sprzedawał to klientom, teraz się tłumaczy. Badania potwierdziły zakazaną substancję

Czy honorowi dawcy krwi mogą liczyć na dodatek emerytalny?

Rząd nie pozostawił wątpliwości. W odpowiedzi MRPiPS podkreślono, że „system ubezpieczeń społecznych opiera się na zasadzie ekwiwalentności – odprowadzonych składek i należnego świadczenia.” W związku z tym emerytury wynikają z indywidualnego wkładu w postaci składek na ubezpieczenie społeczne, co wyklucza możliwość wprowadzenia dodatkowych świadczeń niezwiązanych z systemem składkowym.

Jeszcze do 1991 roku w polskim systemie emerytalnym funkcjonowały dodatki dla niektórych grup społecznych, w tym dla honorowych dawców krwi odznaczonych tytułem „Zasłużony dla Zdrowia Narodu”. Były one jednak finansowane z budżetu państwa, a nie ze składek ubezpieczeniowych.

pobieranie krwi
Fot. Canva/Pranidchakan Bonroom

Reforma z 1999 roku ostatecznie zakończyła tę praktykę, przywracając systemowi emerytalnemu charakter ubezpieczeniowy.

Zniesienie tych dodatków wiązało się ze stopniowym przywracaniem reguły, że emerytury wynikają z odprowadzonych składek, a nie z dodatkowych uprawnień – wskazuje resort.

Obecnie w ramach systemu powszechnego wypłacane są jedynie dwa dodatki – pielęgnacyjny oraz dla sierot zupełnych. Krwiodawstwo nie mieści się w kategoriach ryzyk ubezpieczeniowych , które obejmują przede wszystkim utratę zdolności do pracy ze względu na starość lub stan zdrowia.

Kwestie uprawnień dla krwiodawców

Choć honorowi dawcy krwi nie mogą liczyć na dodatek emerytalny, ich działalność jest regulowana ustawą o publicznej służbie krwi. Ewentualne rozszerzenie przywilejów dla tej grupy, takich jak ulgi czy inne formy wsparcia, pozostaje w gestii ministra zdrowia.

Z perspektywy MRPiPS nie ma uzasadnienia, aby zmieniać konstrukcję systemu emerytalnego. „Wysokość emerytury powinna zależeć od odprowadzonych składek, a nie od dodatkowych zasług, niezwiązanych z wkładem składkowym” – argumentuje ministerstwo.

Pomimo braku perspektyw na wprowadzenie emerytalnego dodatku, działania krwiodawców pozostają nieocenione. To przypomnienie, że ich rola w ratowaniu życia zasługuje na uznanie – choć niekoniecznie w formie finansowej na emeryturze.

Fatalne wieści dla kierowców. Chodzi o ceny paliwa, podniesiono ważną opłatę
To może być koniec TikToka. Aplikacja może zniknąć już w styczniu
Obserwuj nas w
autor
Sebastian Mikiel
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat