Dodatkowe kilkaset złotych dla emerytów. Wiadomo, kto i jak może złożyć wniosek
Niskie emerytury są w Polsce powszechne i nie zapowiada się, aby wdrożone miało zostać systemowe rozwiązanie tego problemu. Szansą na wyższe świadczenia są więc wszelkie dodatki. Jeden z nich wiąże się bezpośrednio z przebiegiem kariery zawodowej i mogą się o niego ubiegać liczni emeryci zgodnie z wykazem prac i zawodów, który prowadzi ZUS.
Dodatek do emerytury. Chodzi o warunki pracy
W Polsce konsekwentnie rośnie liczba osób pobierających najniższą emeryturę. Pod koniec 2024 r. takich emerytów było ponad 456 tys. To powoduje, że każda okazja do tego, by ponownie przeliczyć świadczenie i otrzymać je w wyższej wysokości jest dla blisko pół miliona Polaków na wagę złota.
Jedną z takich możliwości daje praca w warunkach szkodliwych. Niezależnie od wysokości emerytury można otrzymać znaczący dodatek, który co roku jest waloryzowany. W rezultacie nawet przy niskiej kwocie podstawowego świadczenia życie na emeryturze może stać się łatwiejsze.
Tyle pieniędzy dostanie Kościół z podatków Polaków. Tak dużej sumy z budżetu jeszcze nie było Wystarczająco, czyli ile? Polacy odpowiedzieli na krępujące pytanie o zarobkiKto może się ubiegać o dodatek emerytalny?
O dodatek można się ubiegać się najwcześniej 30 dni po spełnieniu przesłanek do przejścia na emeryturę. Najczęściej dodatkowe pieniądze otrzymuje się więc przez cały okres emerytury, choć oczywiście późniejszy wniosek o ponowne przeliczenie również powinien być przez ZUS uwzględniony. Oto branże, w przypadku których zachodzi szczególna szkodliwość warunków i co do których ZUS na ogół nie ma wątpliwości:
- górnictwo,
- energetyka,
- hutnictwo i przemysł metalowy,
- przemysł chemiczny,
- budownictwo i materiały budowlane,
- leśnictwo, przemysł drzewny, papierniczy,
- przemysł lekki,
- transport i łączność,
- gospodarka komunalna,
- rolnictwo i przemysł rolno-spożywczy,
- poligrafia,
- służba zdrowia i opieka społeczna,
- zespoły formujące szkło.
Oczywiście lista nie jest skończona, doliczyć można do niego żeglugę czy pracę w portach. Ponadto decyzja o szkodliwych warunkach może być podejmowana uznaniowo przez ZUS po wniosku ubiegającego o zwiększenie świadczenia na podstawie dostarczonej dokumentacji i argumentacji wnioskodawcy.
Co zrobić, by otrzymać dodatek za pracę w szkodliwych warunkach?
Aby otrzymać wyższe świadczenie, nie wystarczy tymczasowa praca w szkodliwych warunkach. Konieczne jest, aby do wniosku o emeryturę w powszechnym wieku emerytalnym dostarczyć zaświadczenie lub inny dokument, który potwierdzi szkodliwe warunki, na które narażeni byliśmy na danym stanowisku. Ponadto dla osób, które pracowały przed 1 stycznia 2009 r., konieczny jest staż pracy w szczególnych warunkach przez co najmniej 15 lat.
Jak wspomniano, wysokość wypłacanego dodatku jest co roku waloryzowana. Obliczana jest ona jako procent od kapitału początkowego i wynosi aktualnie od 300 do nawet 400 zł.