BiznesINFO.pl Polska i Świat Dodatkowe pieniądze dla funkcjonariuszy Służby Więziennej. Środki m.in. na świadczenia motywacyjne
Domena publiczna

Dodatkowe pieniądze dla funkcjonariuszy Służby Więziennej. Środki m.in. na świadczenia motywacyjne

10 grudnia 2022
Autor tekstu: Magdalena Madoń

Rząd przeznaczy dodatkowe środki na świadczenia motywacyjne dla funkcjonariuszy służby więziennej. Zostanie także zwiększony fundusz na nagrody.

Dodatkowe pieniądze dla funkcjonariuszy Służby Więziennej

Ministerstwo Sprawiedliwości, Służba Więzienna i działające w niej związki zawodowe wspólnie poinformowały w piątek o dodatkowych środkach finansowych,  które zostaną przeznaczone m.in. na świadczenia motywacyjne dla funkcjonariuszy, którzy posiadają minimum 15 lat służby , wzrost finansów na nadgodziny i zmianę sposobu naliczania dodatku za wysługę lat.

Zwiększone mają zostać także środki na poprawę warunków pełnienia służby, a przyszłoroczny fundusz nagród zostanie zwiększony o 6 mln zł.

W środę i czwartek w ministerstwie odbyły się negocjacje na ten temat. Funkcjonariusze z 15-letnim stażem służby będą otrzymywali specjalne świadczenie motywacyjne na poziomie min. 5 procent i będzie ono rosło co roku o dodatkowy 1 proc. do osiągnięcia 15 proc. po 25 latach służby.

W oświadczeniu dodano, że są to korzystne dla funkcjonariuszy SW rozstrzygnięcia. Jednocześnie strony biorące udział w negocjacjach apelują do funkcjonariuszy, którzy złożyli raporty o odejście na zaopatrzenie emerytalne, aby ponownie przemyśleli tę decyzje . Wiceszef MS zapewnił, że zobliguje dyrektora generalnego SW, by umożliwił wycofanie złożonych wniosków bez żadnych konsekwencji.

Zarobki pracowników Służby Więziennej

Wynagrodzenie szeregowego pracownika Służby Więziennej w Polsce to średnio około 3500-4000 złotych miesięcznie (dane na podstawie www.pulshr.pl).

Oprócz tego otrzymują różnego rodzaju dodatki i benefity. Przykładowo otrzymują dodatek penitencjarny -  jest to świadczenie przyznawane z tytułu pracy w stałym zagrożeniu. Zazwyczaj dodatek penitencjarny wynosi ok. 15-30 procent, zdarza się, że jest to nawet 50 procent płacy zasadniczej.

Strażnik więzienny pełni służbę w wielozmianowym rozkładzie czasu służby na zmiany trwające po 12 godzin, po których następują 24 godziny wolne.

Obserwuj nas w
autor
Magdalena Madoń

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat