Dopłata do wczasów dla emerytów. Nie wszyscy skorzystają, konieczny wniosek
W tym roku osoby na emeryturze mogą liczyć na aż dwa specjalne dofinansowania do wakacji. Pieniądze otrzymają nie tylko na wczasy, ale także na turnusy rehabilitacyjne. Aby skorzystać z funduszu, muszą jednak złożyć wniosek. Wiemy, jakie trzeba spełnić warunki.
Wczasy pod gruszą z dofinansowaniem dla emerytów
Przy obecnej, przeciętnej wysokości emerytury, seniorom często trudno jest znaleźć dodatkowe środki na wakacyjny wypoczynek. W takiej sytuacji warto postarać się o tzw. wczasy pod gruszą. Jest to forma dofinansowania urlopu wypoczynku, wypłacana przez byłego pracodawcę, jeśli tylko w regulaminie miejsca pracy przewidziane został Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych dla byłych pracowników. To właśnie do pracodawcy powinniśmy udać się z odpowiednim wnioskiem, a także fakturami za pobyt w ośrodku wypoczynkowym i innymi dokumentami potwierdzającymi nasze wydatki (np. biletami przejazdowymi), a także oświadczenie o sytuacji materialnej wnioskodawcy. To jednak nie jedyna forma wakacyjnego wsparcia finansowego, na jaką mogą liczyć seniorzy.
Turnus rehabilitacyjny z dofinansowaniem
Warto pamiętać, że odpoczynek zapewni nam również turnus rehabilitacyjny. To szczególnie dobra opcja dla osób z orzeczoną niepełnosprawnością. Każdy pracownik w takiej sytuacji ma prawo do 21 dni urlopu w ciągu roku. Sam turnus przeciętnie trwa natomiast 14 dni. Z dofinansowania z PFRON skorzystamy, jeśli tylko posiadamy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie o całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, albo też orzeczenie o niepełnosprawności wydane przed ukończeniem 16 roku życia. PFRON nie pokrywa kosztów wyjazdów organizowanych przez ZUS, KRUS i NFZ, jednak po pozytywnym rozpatrzeniu naszego wniosku to my decydujemy, na jaki turnus i dokąd chcemy pojechać. Z dofinansowania skorzystać możemy nie częściej niż raz na dwa lata, jeden raz w danym roku kalendarzowym.
Dofinansowanie turnusu rehabilitacyjnego. Trzeba spełnić warunki
Seniorzy zainteresowani takim bonusem finansowym, muszą jednak pamiętać nie tylko o orzeczeniu o zakwalifikowaniu do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, ale także o konieczności spełnienia kryterium dochodowego. To od niego zależeć będzie ostateczna wysokość dodatku, zwłaszcza, że po przekroczeniu progu dochodowego dofinansowanie zostanie pomniejszone o kwotę przekroczenia. Zgodnie z przepisami o świadczeniach rodzinnych, przeciętny miesięczny dochód na osobę w rodzinie, obliczony za kwartał poprzedzający złożenie wniosku, nie może być wyższy niż 50% przeciętnego wynagrodzenia w przypadku wspólnego gospodarstwa domowego lub 65% w przypadku osoby mieszkającej samotnie.
Ile wyniesie dofinansowanie?
Na jakie środki z Funduszu mogą liczyć pacjenci w sezonie wakacyjnym 2024? Zależnie od wysokości miesięcznego dochodu, wnioskodawcy mogą liczyć na:
- 30% przeciętnego wynagrodzenia (około 2 444,00 zł) dla osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, osoby niepełnosprawnej w wieku do 16 lat oraz osoby niepełnosprawnej w wieku 16-24 lat, uczącej się i niepracującej, bez względu na stopień niepełnosprawności;
- 27% przeciętnego wynagrodzenia (około 2 200,00 zł) dla osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności;
- 25% przeciętnego wynagrodzenia (około 2 037,00 zł) dla osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności;
- 20% przeciętnego wynagrodzenia (około 1 629,00 zł) dla opiekuna osoby niepełnosprawnej oraz dla osoby niepełnosprawnej zatrudnionej w zakładzie pracy chronionej, niezależnie od stopnia niepełnosprawności.