Doskonała wiadomość dla rodziców. Cały Sejm “za” nowym urlopem
Tym razem obyło się bez nieporozumień, ale rodzice długo czekali na ten moment. Projekt ustawy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o zmianach w urlopie macierzyńskim wreszcie przesunął się o krok naprzód i to zaskakująco jednomyślnie. Kto może liczyć na więcej czasu z dzieckiem?
Dodatkowy urlop dla rodziców coraz bliżej
Piątkowe (06.12) posiedzenie Sejmu już za nami, jego efekty są wyjątkowo korzystne dla jednej grupy rodziców. Wcześniej projekt Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej trafił do Senatu, gdzie został przyjęty jednogłośnie, mimo wprowadzenia poprawek.
Teraz plan wydłużenia urlopu macierzyńskiego dla rodziców wcześniaków został poparty również przez Sejm . To oznacza, że projekt czeka jeszcze jeden etap. Na jakich zasadach rodzice będą mogli skorzystać z dłuższego urlopu? Dodatkowy okres wypoczynku dotyczy kilku wyjątkowych sytuacji.
Zobacz też: Specjalne patrole w sklepach. Mundurowi zapowiedzieli masowe kontrole
Sejm poparł poprawki Senatu ws. urlopu dla rodziców
Dyskusja wokół nowelizacji Kodeksu pracy pod kątem dodatkowego urlopu macierzyńskiego dla rodziców dzieci urodzonych przedwcześnie toczyła się od miesięcy. Wreszcie został jednogłośnie przyjęty przez Senat, wprowadzono jednak dwie poprawki . Po pierwsze przedłużony został okres uzupełniający urlopu macierzyńskiego na złożenie rozprawy doktorskiej. Druga poprawka dotyczyła natomiast uprawnienia do odszkodowania dla rodziców, którym przysługuje uzupełniający urlop macierzyński, zgodnie z ustawą o równym traktowaniu.
Obecnie projekt ustawy czeka na podpis prezydenta . W praktyce nowych przepisów możemy spodziewać się już niedługo. Ustawa może wejść w życie trzy miesiące od daty ogłoszenia.
Kolejna dobra wiadomość dla rodziców jest taka, że dodatkowy urlop będzie w 100 proc. płatny według podstawy zasiłku. Będzie jednak wymagał złożenia kolejnego wniosku do pracodawcy, wraz z zaświadczeniem lekarskim.
Dla kogo dłuższy urlop macierzyński?
Urlop w zwiększonym wymiarze ma przysługiwać rodzicom dzieci urodzony przedwcześnie, ale również tych, które wymagają dłuższej hospitalizacji . To właśnie od czasu spędzonego w szpitalu, a także tygodnia ciąży, w którym urodziło się dziecko lub masy urodzeniowej ma zależeć dokładna długość urlopu. Na dodatkowe tygodnie z dzieckiem będą mogły liczyć zarówno matki i ojcowie biologiczni, jak i rodzice zastępczy i adopcyjni.
Zgodnie z wcześniejszymi propozycjami, urlop ma zostać wydłużony o co najmniej 8, ale nie więcej niż 15 tygodni . Krótszy okres będzie przysługiwać w przypadku dzieci urodzonych między 28. a 36. tygodniem ciąży, z masą urodzeniową powyżej 1000 g lub dzieci urodzonych po 37. tygodniu ciąży, ale wymagających dłuższej hospitalizacji.