BiznesINFO.pl Polska i Świat Duda rozmawiał z Berlinem. Już 17 czerwca czeka go ważne spotkanie
Krzysztof Sitkowski/KPRP

Duda rozmawiał z Berlinem. Już 17 czerwca czeka go ważne spotkanie

3 czerwca 2021
Autor tekstu: Maria Glinka

Niemcy i Polska świętują w tym roku 30-lecie podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Już 17 czerwca odbędą się uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia. To właśnie ten wątek był głównym tematem rozmowy telefonicznej między Andrzejem Dudą a prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • O czym prezydent Polski rozmawiał z prezydentem Niemiec

  • Jakie jest znaczenie Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy

  • Kiedy odbędą się uroczystości

Niemcy i Polska przygotowują się do ważnego spotkania

Stosunki linii Niemcy-Polska w kontekście Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy były głównym tematem rozmowy telefonicznej między Andrzejem Dudą a Frankiem-Walterem Steinmeierem.

Wielkimi krokami zbliża się także uroczystość upamiętniająca 30-lecie podpisania tego dokumentu. Z tej okazji prezydenci Niemiec i Polski spotkają się 17 czerwca w Warszawie.

W trakcie rozmowy rządzący poruszyli także temat pandemii COVID-19. Zarówno Niemcy, jak i Polska pozytywnie oceniają poprawę sytuacji epidemicznej w regionie.

Ważnym wątkiem rozmowy była także polityka bezpieczeństwa. Prezydenci dyskutowali na temat sytuacji na Ukrainie i Białorusi. Nie zabrakło także czasu na rozmowę na analizę bieżących wydarzeń na Bliskim Wschodzie.

Niemcy i Polska nawiązują współpracę od 30 lat

Traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy między Polską a Niemcami został zawarty 17 czerwca 1991 r. w Bonn. Podpisy pod dokumentem złożyli premier Jan K. Bielecki i kanclerz Niemiec Helmut Kohl.

W dokumencie na linii Niemcy-Polska znalazł się zbiór wspólnych deklaracji i zobowiązań w sprawie współpracy między państwami. Traktat obejmuje zagadnienia polityczne, współpracę naukową, gospodarczą, kulturalną, a także turystykę i wymianę młodzieży.

Traktat stanowił podstawę do szybkiego rozwoju kooperacji między sąsiadami i stworzył szanse na trwałe pojednanie. Był to także ważny dokument z punktu widzenia jedności Europy.

Umowa podpisana w Bonn stanowi uzupełnienie innego dokumentu podpisanego przez Niemcy i Polskę - traktatu granicznego z 14 listopada 1990 r. Był to jeden z warunków zjednoczenia Niemiec.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Obserwuj nas w
autor
Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat