Duże zmiany w e-receptach. Lekarze nie będą mogli przepisać wszystkich leków
Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami dotyczącymi wystawiania e-recept. W szczególności chodzi o możliwość przepisywania leków, które mogą powodować uzależnienia.
Planowane ograniczenie w wystawianiu e-recept
Ministerstwo Zdrowia pracuje nad rozporządzeniem, które ograniczy masowe wystawianie recept przez internet, informuje “Dziennik Gazeta Prawna”.
Planowane zmiany mają objąć zwłaszcza wypisywanie e-recept na leki, które mogą powodować uzależnienia, np. zawierające opioidy. Rozwiązania miałby wyeliminować automatyczne wystawianie setek recept dziennie przez jednego lekarza.
Możliwe, że zostanie także określony czas, który trzeba będzie poświęcić pacjentowi.
E-recepta w kilka minut
Mikołaj Zając, prezes Conperio, zajmującej się problemem absencji chorobowej pracowników zwraca uwagę, że przybyło platform na których można w kilka minut otrzymać L4 czy recept.
- To niestety jeden z efektów ubocznych pandemii i popularnych teleporad. Odpowiedzialna opieka medyczna polega na badaniu pacjenta. Portale, które określają się nowoczesnymi podmiotami medycznymi w rzeczywistości po prostu handlują „L4”. To ogromne pole do nadużyć. Z przykrością stwierdzamy, że w procederze bardzo często udział biorą sami lekarze – mówi Mikołaj Zając w przesłanej do redakcji informacji prasowej.
E-recepty
Usługi medyczne w formie elektronicznej zyskały popularność w czasie pandemii koronawirusa i zadomowiły się na dobre. Dla wielu osób możliwość skorzystania z takiej formy wiąże się z wygodą.
Niepokoją jednak liczne nadużycia w tym temacie - choćby takie jak platformy, gdzie bez konsultacji z lekarzem można zamówić receptę na konkretny lek czy zwolnienie lekarskie.