Telewizję czeka technologiczna rewolucja. Niestety, dla wielu z nas oznacza dodatkowe koszty
Z tego artykułu dowiesz się:
-
Czym jest DVB-T2/HEVC
-
Kiedy zostanie wprowadzone w Polsce
-
Jakie konsekwencje niesie dla Polaków
DVB-T2/HEVC standardem w polskich domach
Ponad 10 lat temu na polski rynek wchodziła cyfrowa telewizja naziemna o sygnale DVB-T i już dla wielu z nas oznaczała prawdziwą rewolucję. Co więcej, wiele osób musiało zakupić specjalne anteny, a znane żeberkowe pożegnać. Tymczasem okazuje się, że w Polsce zagości kolejna telewizyjna rewolucja.
Od przyszłego roku w wielu polskich domach zagości telewizja o standardzie DVB-T2/HEVC . Ma być ona efektywniejsza i wydajniejsza, informuje portal money.pl. Do rewolucyjnej zmiany dojdzie już wiosną 2022 r.
Portal informuje, że DVB-T2/HEVC pozwoli na "na nadawanie wszystkich programów naziemnej telewizji cyfrowej w jakości HD oraz stworzy możliwość wprowadzenia nowych programów telewizyjnych dostępnych bezpłatnie dla wszystkich widzów". Okazuje się, że z DVB-T2/HEVC korzystają już nie tylko nasi zachodni sąsiedzi, ale nawet Czechy.
- Celem testów, które rozpoczęła Telewizja Polska, jest przede wszystkim możliwość sprawdzenia czy telewizory dostępne w polskich domach są gotowe do odbioru programów telewizyjnych w nowym standardzie. Zaczęliśmy od dwóch lokalizacji, mamy już pozwolenia na kolejne nadajniki w Warszawie, Poznaniu i Trójmieście, a w następnych miesiącach planujemy zasięgiem testów obejmować kolejne lokalizacje, tak żeby objąć nimi obszar zbliżony do powierzchni całego kraju, a tym samym, aby każdy widz TVP w Polsce mógł sprawdzić możliwości techniczne swojego odbiornika - mówił cytowany we wrześniowym komunikacie dyrektor Biura Dystrybucji Telewizji Polskiej Marcin Klepacki.
Polska rewolucja telewizyjna, czyli DVB-T2/HEVC od przyszłego roku
Wrześniowe testy miały pozwolić Polakom na sprawdzenie tego, jak radzą sobie ich odbiorniki z nową technologią DVB-T2/HEVC. Jednocześnie telewizyjna rewolucja mogła wymagać od Polaków wyszukania wszystkich programów na nowo.
Wprowadzanie DVB-T2/HEVC w Polsce podzielone zostało na kilka etapów. Pierwszy z nich udało się zrealizować już w 2020 r., natomiast na wiosnę 2022 r. zaplanowano kolejny.
Portal o2.pl powołując się na źródła magazynu "Press" informuje, że 60 proc. odbiorników na rynku posiada już techniczne możliwości do odbierana sygnału DVB-T2/HEVC. Natomiast co z pozostałymi?
Cóż, te 40 proc., które odbiornika nie posiada będzie musiało zorganizować sobie nowy telewizor lub dekoder. Owszem, od stycznia 2020 r. sprzedaż niedostosowanych odbiorników do DVBD-T2/HEVC jest w Polsce zakazana, jednak warto na wszelki wypadek sprawdzić całą specyfikację.