Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Finanse > Dziedziczenie pieniędzy zgromadzonych w ZUS-ie. Wyjaśniamy, kiedy następuje ich wypłata i jakie formalności musisz spełnić
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 13.03.2023 09:09

Dziedziczenie pieniędzy zgromadzonych w ZUS-ie. Wyjaśniamy, kiedy następuje ich wypłata i jakie formalności musisz spełnić

zus-list
Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Pieniądze zgromadzone na subkoncie ZUS lub rachunku OFE podlegają dziedziczeniu. Ich podział następuje w sytuacji rozwodu, unieważnienia małżeństwa lub śmierci osoby, w przypadku której Zakład prowadzi takie subkonto. Aby pieniądze po zmarłym trafiły do osób uprawnionych, posiadacz subkonta musi złożyć za życia stosowne oświadczenie. Formalności powinna dopilnować również osoba, która dziedziczy owe środki.

Subkonto ZUS – co to takiego?

Osoba, która podlega ubezpieczeniom społecznym, ma w ZUS indywidualne konto. W jego ramach wyodrębnione jest subkonto, które Zakład prowadzi w przypadku członków otwartego funduszu emerytalnego (OFE) oraz osób, które po 31 stycznia 2014 roku nie zawarły umowy z OFE.

W sytuacji, gdy ubezpieczony jest członkiem OFE, na subkonto trafia 4,38 proc. składki emerytalnej, a jeśli nie jest – 7,3 proc. składki. Zebrane środki podlegają podziałowi w następujących przypadkach:

  • rozwodu,
  • unieważnienia małżeństw,
  • ustania wspólności majątkowej w czasie trwania małżeństwa,
  • umownego wyłączenia lub ograniczenia wspólności ustawowej,
  • śmierci posiadacza subkonta ZUS.

Ubezpieczony powinien dopilnować formalności

Osoba, która ma subkonto ZUS, ma prawo wskazać osoby uprawnione do otrzymania pieniędzy po jej śmierci. Taką dyspozycję można zmienić w każdym momencie. Wypłata środków nastąpi na podstawie oświadczenia ubezpieczonego oraz stosownego wniosku osoby uprawnionej (o tym w dalszej części tekstu).

Osoba, która nie przystąpiła do OFE, gdy podejmowała pierwszą pracę, z której wynikał obowiązek ubezpieczeń społecznych, dostała od ZUS wezwanie. Informowaliśmy w nim, że zgodnie z ustawą ma obowiązek złożyć pisemne oświadczenie o stosunkach majątkowych istniejących między nią a jej współmałżonkiem. Zaznaczyliśmy też, że może wskazać osoby uprawnione do otrzymania środków z subkonta po jej śmierci – tłumaczy Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim, w komunikacie nadesłanym do redakcji Biznesinfo.

Jeśli Zakład nie otrzyma takiej dyspozycji, środki zapisane na subkoncie zasilą masę spadkową. 

Żeby uzyskać pieniądze, trzeba złożyć wniosek

ZUS informuje nas, że w przypadku osoby zmarłej, która miała subkonto, ale nie była członkiem OFE, urzędnicy sami powiadamiają osoby uprawnione o możliwości złożenia wniosku o wypłatę pieniędzy (mimo iż ZUS, zgodnie z przepisami, nie ma takiego obowiązku informacyjnego). Wnioskodawca składa wówczas dyspozycję o wypłatę lub transfer środków za pośrednictwem formularza USS „Wniosek o transfer/ wypłatę środków z subkonta osoby ubezpieczonej” (jest dostępny zarówno w placówkach Zakładu, jak i na stronie internetowej www.zus.pl).

Nie ma potrzeby korzystania z pośredników, czy jakichś firm, aby uzyskać wypłatę z subkonta w ZUS. Można to załatwić bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów. Wystarczy przyjść do ZUS i wypełnić przygotowany przez nas wniosek o transfer/wypłatę środków z subkonta – tłumaczy Beata Kopczyńska.

Co w sytuacji, gdy zmarły był jednocześnie członkiem OFE?

Jeśli ubezpieczony miał subkonto ZUS oraz jednocześnie był członkiem OFE, proces podziału środków rozpoczyna się w funduszu emerytalnym – to właśnie tam należy złożyć pierwszy wniosek. Obowiązkiem OFE jest zawiadomienie ZUS-u o osobach, na rzecz których nastąpił podział pieniędzy zgromadzonych w funduszu (oraz o ich udziale w tych środkach), w sytuacji, w której zmarły miał również subkonto ZUS. Na spełnienie tego obowiązku OFE ma 14 dni od momentu dokonania podziału.

Zatem podział środków na subkoncie jest konsekwencją podziału składek zgromadzonych w OFE. Po tym jak do ZUS wpłynie stosowne zawiadomienie z funduszu emerytalnego, Zakład ma trzy miesiące na dokonanie podziału i wypłaty środków zapisanych na subkoncie – informuje ZUS.