BiznesINFO.pl Polska i Świat Dzierżawa. Czym jest dzierżawa? Co można wydzierżawić?
Pixabay.com

Dzierżawa. Czym jest dzierżawa? Co można wydzierżawić?

22 marca 2022
Autor tekstu: Tomasz Majta

Dzierżawa. Czym jest? Definicja

Dzierżawa gruntów rolnych jest bazowym, tuż obok własności, tytułem prawnym do organizacji oraz prowadzenia działalności gospodarstw rolniczych. Do zwiększenia popularności tego zagadnienia w stosunkach rolniczych przyczyniła się przede wszystkim Agencja Nieruchomości Rolnych. Rolnicy wykorzystują dzierżawę w celu powiększenia już istniejących gospodarstw rolnych, a także w celu tworzenia nowych, decydują się na to rozwiązanie głównie z kwestii finansowych. Sposób ten zasadniczo generuje dużo mniejszy wydatek niż zakup gruntu rolnego.

Dzierżawa a umowa dzierżawy. Co ją reguluje?

Dzierżawa jako umowa należy do kategorii umów nazwanych. Zasadniczą kwestią dzierżawy jest regulowanie wszelkich aspektów korzystania z cudzych rzeczy, które przynoszą pożytki. W zgodzie z art. 693 paragraf 1 Kodeksu Cywilnego, parafując umowę dzierżawy, osoba wydzierżawiająca obliguje się oddać osobie podejmującej dzierżawę rzecz do użytku, a także zgadza się na pobieranie pożytków z tego tytułu na czas określony lub nieokreślony. Osoba podejmująca dzierżawę zobowiązuje się natomiast do płacenia wydzierżawiającemu czynszu określonego w umowie dzierżawy.

Dzierżawa. Co może być przedmiotem umowy dzierżawy?

Przedmiotem umowy o dzierżawę mogą być tylko i wyłącznie rzeczy, które przynoszą pożytki. Do przedmiotu umowy o dzierżawę należą również prawa, które to wynikają z patentu (np. prawa autorskie). Przedmiotem kwalifikującym się do umowy dzierżawy są wszelkie przedmioty, zarówno ruchome jak i nie, które to przynoszą zyski. W zgodzie z przepisami Kodeksu Cywilnego do rzeczy ruchomych podlegających prawu zastawu wydzierżawiającego należą takie rzeczy, które służą do prowadzenia gospodarstwa czy przedsiębiorstwa, jeśli znajdują się w obrębie przedmiotu dzierżawy. Najczęściej dzierżawy dotyczą nieruchomości rolne, poszczególne części majątkowe lub prawa majątkowe. Co ciekawe, w dawniejszych czasach często dzierżawiło się zwierzęta przynoszące zyski z natury.

Dzierżawa. Jakie ramy czasowe obejmuje?

Umowa o dzierżawę może zostać sporządzona na czas określony jak i na czas nieokreślony. Zgodnie z Kodeksem Cywilnym, dzierżawę zawartą na czas większy niż 30 lat, po upływie tego terminu traktuje się jako dzierżawę zawartą na czas nieokreślony.

Obserwuj nas w
autor
Tomasz Majta

Tomasz Majta

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat