Dzisiaj odbywa się pierwsze Forum Akcyzowe
Dzisiaj, 29 czerwca, w polskim Ministerstwie Finansów rozpocznie prace Forum Akcyzowe. To pierwsze spotkanie będzie dotyczyć rynku wyrobów tytoniowych, e-papierosów oraz wyrobów nowatorskich, na którym zostaną poruszone kwestie akcyzowe.
Uczestnikami forum są osoby zajmujące się w praktyce problematyką podatku akcyzowego, m.in.:
-
przedstawiciele producentów,
-
dystrybutorów,
-
branży doradczej,
-
świata nauki,
-
Ministerstwa Finansów,
-
Krajowej Administracji Skarbowej.
Więcej informacji na temat Forum Akcyzowego znajdziesz na stronie: https://www.podatki.gov.pl/akcyza/forum-akcyzowe/ogloszenia-i-informacje-biezace-forum-akcyzowe/zaproszenie-na-i-forum-akcyzowe/
Niedawno kluczowe decyzje o podniesieniu akcyzy na podgrzewany tytoń podjęły Niemcy i Litwa.
Niemiecki Bundestag przegłosował w tym miesiącu podniesienie akcyzy na wyroby tytoniowe od 2022 roku. Zostanie podwyższona akcyza na papierosy tradycyjne, podgrzewacze tytoniu, e-papierosy oraz cygara i cygaretki. W przypadku podgrzewanego tytoniu, który jest najbliższym substytutem standardowego papierosa ma zostać wprowadzona akcyza w takiej samej wysokości jak na zwykłe papierosy. Do podobnych wniosków doszedł rząd Litwy - na lata 2022-2024 planowane jest tam stopniowe podwyższanie akcyzy na wszystkie wyroby tytoniowe, a akcyza na podgrzewany tytoń miałaby wzrosnąć w ciągu 3 lat o 97,1%.
Więcej informacji na ten temat przekazaliśmy w artykule: Kolejne kraje podnoszą akcyzę
Cytujemy także wypowiedź wiceprezesa Polskiego Towarzystwa Gospodarczego:
"Gdy w Polsce akcyza na te wyroby wynosi zaledwie 20% akcyzy na tradycyjne papierosy, np. w Portugalii i Hiszpanii jest to 40%, a we Francji nawet 64%. W 2020 roku Łotwa i Słowacja również zrewidowały wysokość stawki, proponując opodatkowanie wyrobów nowatorskich na poziomie 50% akcyzy od papierosów. Ta nowa kategoria wyrobów tytoniowych rośnie bardzo szybko i taka sytuacja oznacza nie tylko utracone wpływy z tytułu niedoszacowania akcyzy na te wyroby. W dłuższej perspektywie, może on oznaczać znaczący spadek wpływów z akcyzy do budżetu państwa" - powiedział ISBnews Marek Romanowski, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Gospodarczego (PTG). [Źródło cytatu pochodzi z: https://www.isbzdrowie.pl/2021/06/niemcy-i-litwa-podnosza-akcyze-na-podgrzewany-tyton-ptg-to-korzysc-dla-budzetu/
Polscy eksperci apelujący o podniesienie akcyzy na podgrzewacze tytoniu argumentują, że w naszym kraju mamy najniższą w Unii Europejskiej nominalną stawkę na tego typu produkty i każdego roku straty budżetu państwa idą w setki milionów. Przeciwnicy zwiększenia daniny przekonują, że należy poczekać na regulacje na poziomie unijnym.