Elektrownia jądrowa pochłonie miliardy złotych. Eksperci wyliczyli koszty budowy
Elektrownia jądrowa w Polsce to długo wyczekiwana inwestycja, która będzie wyjątkowo kosztowna. Zdaniem analityków z Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) wybudowanie bloków jądrowych pochłonie ok. 105 mld zł. Prace nad pierwszym z nich mają rozpocząć się za pięć lat.
Z tego artykułu dowiesz się:
-
Kiedy ruszy budowa elektrowni jądrowej w Polsce
-
Ile może kosztować
-
Kto produkuje najwięcej energii jądrowej w Unii Europejskiej
Elektrownia jądrowa w Polsce warta setki miliardów. Kto ją wybuduje i gdzie?
Elektrownia jądrowa w Polsce to jeden z najważniejszych punktów “Polityki energetycznej Polski do 2040”. Najważniejszy i bardzo kosztowny. Choć prace nad pierwszym blokiem mają ruszyć dopiero w 2026 r. to eksperci z PIE postanowili już teraz oszacować koszty tej ogromnej inwestycji.
Z ich wstępnych wyliczeń wynika, że elektrownia jądrowa w Polsce pochłonie ok. 105 mld zł tylko do 2040 r. Rządowe plany zakładają wybudowanie w sumie 6 bloków o mocy 6-9 GW do 2043 r., więc finalne koszty będą z pewnością jeszcze większe.
Ostateczne wydatki na ten cel zależą również od wyboru partnera do budowy bloków. Portal money.pl donosi, że obecnie wśród kandydatów są spółki z Francji, USA i Korei Południowej. Decyzja ma zapaść na przełomie 2021/2022.
Wielką niewiadomą pozostaje także lokalizacja. Pełnomocnik rządu ds. energetyki Piotr Naimski zdradził, że pierwszy reaktor powstanie prawdopodobnie w regionie Pomorza Gdańskiego. W grę wchodzi także budowa części zakładu w okolicach Bełchatowa.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nie ma odwrotu od zielonej energetyki. Elektrownia jądrowa w Polsce to konieczność
Elektrownia jądrowa w Polsce ma być flagowym przedsięwzięciem realizowanym w duchu transformacji energetycznej. Do 2040 r. bloki mają generować moc 3,9 GW. Dzięki temu elektrownia jądrowa będzie odpowiadała za produkcję ok. 16 proc. energii elektrycznej netto w Polsce do 2040 r.
O rozwój zielonej energetyki od lat zabiega Unia Europejska. W 2019 r. działało w sumie 106 reaktorów jądrowych w 13 państwach członkowskich, co przekłada się na ok. 26 proc. łącznej produkcji energii elektrycznej w UE. To wciąż za mało, aby poprawić jakość powietrza.
Największym producentem energii jądrowej we Wspólnocie jest obecnie Francja, która odpowiada za 52 proc. całkowitej produkcji. Działania w tym zakresie podejmują także Niemcy (9,8 proc.), Szwecja (8,6 proc.) oraz Hiszpania (7,6 proc.). Elektrownia jądrowa w Polsce ma być kolejnym ważnym ogniwem tego systemu.
Elektrownia jądrowa w Polsce to nie wszystko
Elektrownia jądrowa w Polsce to przedsięwzięcie kosztowne, czasochłonne i wymagające, dlatego też konieczne jest dobre planowanie i działania poprzedzające. W ten proces zaangażował się Orlen.
29 czerwca 2021 r. gigant paliwowy przekazał, że podpisał umowę ramową z przedsiębiorstwem chemicznym Synthos. Kontrakt zakłada współpracę w kontekście wdrażania technologii mikro i małych reaktorów jądrowych.
Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl