Elon Musk zapowiedział "gigafabrykę". Znamy termin
Elon Musk jesienią przyszłego roku ma zamiar otworzyć nowe centrum danych, które - jak przystało na inicjowane przez niego przedsięwzięcia - ma być jedyne w swoim rodzaju. “Gigafabryka mocy obliczeniowej”, bo tak ma nazywać projekt Musk, może mieć jednak rozmach nieproporcjonalny do zastosowań.
Elon Musk zbuduje własne centrum danych
Duże modele językowe, sieci neuronowe i inne rodzaje zaawansowanego oprogramowania, które zbiorczo zwykło się już nazywać sztuczną inteligencją, mają wspólną cechę - są zasobożerne. Do działania wymagają gigantycznej mocy obliczeniowej, którą zapewniają centra danych. Te z kolei same zużywają ogromne ilości prądu.
Na razie jednak big tech zdaje się nie zastanawiać nad tym, czy kolejna drobna poprawka w GPT, czy inny LLM-ie jest warta tego, by zużywać tyle energii, co niewielkie miasto. Zamiast tego planuje się budowy coraz nowocześniejszych centrów danych, z których największe mają być zasilanie własnymi reaktorami jądrowymi.
Zmiany na twoim komputerze. Sztuczna inteligencja będzie śledzić każdy krokDziesiątki tysięcy zaawansowanych GPU NVIDII
Odstawać od tych planów nie mógł oczywiście Elon Musk. Magazyn “The Information” dotarł do doniesień, według których Musk chce zbudować własne centrum danych, w którym oczywiście wszystko będzie bezprecedensowo zaawansowane i wielkie, jak ambicje samego inwestora. Prace mają być zrealizowane przez spółkę należącą do samego Muska, xAI.
Zobacz: OpenAI prezentuje GPT-4o. Czego się spodziewać po nowym modelu?
Aby zapewnić centrum danych, które Musk sam ma nazywać “gigafabryką mocy obliczeniowej”, możliwie jak największą wydajność, wykorzystane mają być klastry wyposażone w najbardziej zaawansowane w GPU NVIDII - układy H100. Szacuje się, że klastry będą ok. czterokrotnie większe niż wykorzystywane przez aktualnych liderów rynku, a uruchomienia centrum można spodziewać się jesienią 2024 r.
Zastosowania gigafabryki
Inwestycja zapewne znacznie zachwieje rynkiem GPU, ale też giełdą, gdzie NVIDIA zyskuje wyceny umykające nawet najbardziej optymistycznym prognozom. Pesymizmem natomiast napawa wykorzystanie tak gigantycznych zasobów, czy raczej to, co na zostaną one zmarnowane.
Gigafabryka mocy obliczeniowej nie będzie wykorzystywana do opracowywania leków, prognozowania pogody czy przeprowadzania symulacji fizycznych. Będzie zasilać narzędzie podobne do ChatGPT, Groka.
Źródło: theinformation.com