Emeryci zacierają ręce, bon senioralny coraz bliżej. Mogą otrzymać ponad 2 tys. zł
Już jakiś czas temu pojawiła się zapowiedź nowej formy wsparcia w postaci bonu senioralnego. Wkrótce świadczenie wejdzie w życie i wiadomo już, komu zostanie przyznane. Minister ds. polityki senioralnej zdradziła ostatnio kilka ważnych szczegółów związanych z nowym rozwiązaniem, w tym także jego wysokość.
Wprowadzenie bonu senioralnego zbliża się wielkimi krokami
Wprowadzenie nowej formy wsparcia dla seniorów było jedną z obietnic wyborczych. Jakiś czas temu ministra ds. polityki senioralnej zapowiedziała, że bon senioralny będzie gotowy na 100 dni nowego rządu. Okazuje się, że ta data wypada już 22 marca 2024 r. Ostatnio podczas rozmowy z Super Expressem Marzena Okła-Drewnowicz zdradziła więcej szczegółów dotyczących świadczenia.
Zobacz także: ZUS podwyższy stawkę ważnego świadczenia. Zmiany już od 1 kwietnia
ZUS podwyższy stawkę ważnego świadczenia. Zmiany już od 1 kwietniaDla kogo bon senioralny?
Marzena Okła-Drewnowicz w rozmowie z serwisem wspomniała, że bon senioralny będzie przeznaczony dla osób w wieku 40-50 lat, których rodzice skończyli 75 lat. Nowa forma wsparcia ma umożliwić beneficjentom zapewnienie opieki rodzicom w podeszłym wieku, którzy nie są w stanie samodzielnie wykonywać prostych, codziennych czynności. Bardzo często zdarza się tak, że dzieci na rzecz pomocy muszą zrezygnować z pracy.
Widzę to tak, żeby przede wszystkim pomóc rodzinom, które są aktywne zawodowo, bo strasznie ważne jest, aby pracowały. Żeby szczególnie kobiety nie musiały podejmować decyzji, że muszą rezygnować z pracy, bo muszą zająć się mamą czy babcią. Najczęściej kobiety stają przed taką decyzją. Chodzi nam o rodzinę, która jest aktywna zawodowo i której bliscy potrzebują opieki, żeby tej grupie pomóc - mówiła ministra ds. polityki senioralnej w rozmowie z Super Expressem.
Ile będzie wynosił bon senioralny?
Podczas wywiadu dla serwisu poruszono także kluczową dla Polaków kwestię, czyli wysokość bonu senioralnego. Okazuje się, że ma być ona ściśle powiązana z płacą minimalną i wynosić maksymalnie połowę najniższego wynagrodzenia. W związku z tym, aktualnie byłoby to 2121 złotych, a od lipca bieżącego roku - 2150 złotych. Co ważne, świadczenie nie będzie przyznawane w formie gotówki, tylko pakietu usług opiekuńczych, z których osoba uprawniona będzie mogła w każdej chwili skorzystać.