Emerytura nie wystarcza do pierwszego. Coraz więcej seniorów musi pracować
Praca nawet na emeryturze? Niestety, w Polsce to żadna nowość. Co więcej, dane pokazują, że coraz więcej seniorów decyduje się na takie rozwiązanie. ZUS zdradza, jakie miejsca pracy najczęściej wybierają Polacy. Tendencja jest silna, a powód zastanawiający.
Musisz pracować na emeryturze?
Sytuacja polskich seniorów jest, krótko mówiąc, nieciekawa. Mimo wielu dodatków do emerytury, świadczenie wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych często nie wystarcza, by spokojnie przeżyć miesiąc. To składnia wielu emerytów do podjęcia decyzji — albo odłożenia momentu zakończenia aktywności zawodowej, albo dalszej pracy, nawet pomimo pobierania świadczenia. Zjawisko dalszej pracy nie tylko utrzymuje się w ostatnich latach, ale nawet wzrasta, jak pokazują dane ZUS. W latach 2018-2023 liczba emerytów czynnych zawodowo wzrosła z 747 tysięcy do 854 tysięcy osób.
Dyskonty doliczą Ci do zakupów nową opłatę. Jest termin, tyle zobaczysz na rachunkuGodna emerytura? Musisz pracować więcej
Wzrost zatrudnienia wśród emerytów wyniósł aż 14% na przestrzeni ostatnich pięciu lat. Oznacza to, że zamiast 131 osób pracujących na 1000 seniorów, obecnie aktywne zawodowo pozostaje 136 emerytów. Ponadto, wzrosła również liczba osób w wieku produkcyjnym. Największy odsetek pracujących seniorów stanowią osoby w wieku od 60 do 65 lat. W przypadku mężczyzn, średni wiek aktywnych zawodowo emerytów to 68 lat i 9 miesięcy. W przypadku kobiet to 66 lat i jeden miesiąc. Jednocześnie to właśnie kobiety stanowią większość pracujących seniorów, bo aż 57,8%.
Dane ZUS pokazują, że osoby starsze dorabiające do emerytury do zjawisko wcale nierzadkie. Co więcej, w ostatnich miesiącach przedstawiciele Zakładu wielokrotnie radzili Polakom odkładanie decyzji o przejściu na emeryturę w czasie, argumentując, że dodatkowy rok pracy pozwoli im podnieść świadczenie o nawet 15%.
Dlaczego polscy emeryci wciąż pracują?
W badaniu prowadzonym przez ZUS nie uwzględniono powodów, dla których polscy seniorzy pozostają aktywni zawodowo. Łatwo się jednak domyślić, że jednym z podstawowych powodów są kwestie finansowe. Emerytura bardzo często jest po prostu zbyt niska, by wystarczyła na podstawowe potrzeby Polaków. Jednocześnie istotne mogą być także braki kadrowe w wielu sektorach. Osoby starsze najczęściej pracują bowiem w usługach związanych z opieką zdrowotną i pomocą społeczną (15,6%).