Emerytura przestaje istnieć. ZUS o nowym trendzie, to się dzieje w całej Polsce
Emerytura zanika? Poszczególne oddziały ZUS raportują od kilku dni o trendzie, utrzymujących i powtarzających się decyzjach uprawnionych do świadczenia Polaków, którzy mimo wszystko decydują się na kontynuowanie pracy. Emeryci wracają do pracy a tendencja, choć różnicowana na województwa, daje się zauważyć w całej Polsce. Emerytury, jakie znamy, przestają istnieć.
Emerytura znika. ZUS potwierdza: emeryci wracają do pracy
Wśród oświadczeń poszczególnych oddziałów ZUS w poniedziałek 29 lipca swój pakiet danych przekazał ten z Opola. Rzecznik Sebastian Szczurek przyznał, że w województwie opolskim na 1 tys. emerytów pracuje już 126. z nich . Trend jest wzrostowy - rdr. różnica wyniosła 3 osoby. Niewiele? Dość dodać, że Opolszczyzna wypada pod tym względem najdalej od uśrednionego, krajowego optimum . To wynosi 136 pracujących seniorów na każdy 1 tys. emerytów . I przekłada się na fakt, że z końcem roku 2023 - w Polsce pracowało 854 tys. emerytów (średnio każdego roku na emeryturę przechodzi ok. 200/300 tys. osób), podczas gdy w 2018 r. - niecałe 748 tys. a jeszcze wcześniej, z końcem 2015 r. - 575 tys.
Zobacz też: Polacy odwracają się od gotówki. "Kartą, czyli telefonem", NBP nie ma złudzeń, co dalej
Emerytura znika. Seniorzy nie przestają pracować
Ta grupa jest dość dokładnie zbadana. Serwis bankier.pl, cytując z kolei rzeczniczkę podlaskiego oddziału ZUS, podaje, że jej większość stanowią kobiety - wedle ostatnich raportowanych liczb za koniec 2023 r.: aż 57,8 proc. ogółu pracujących emerytów. Zróżnicowany jest też wiek, choć zdecydowanie dominuje grupa seniorów w pięcioletnim przedziale 60-65 lat, co sugerowałoby, że Polacy wzięli sobie do serca długoletnie apele urzędników o przedłużaniu pracy - która przekłada się na maksymalizację kapitału początkowego na koncie ZUS, a w konsekwencji - do wyższych, comiesięcznych wypłat już w trakcie emerytury. Średni wiek pracujących seniorów wyniósł 67 lat i 3 msc. W przypadku mężczyzn był nieco wyższy, co może wynikać z samego, wyższego, progu wiekowego.
Nie przegap PORADNIKA: Jak wyliczyć staż pracy do emerytury? Tak robi to ZUS
Co robią pracujący emeryci?
Także i o takich szczegółach wie ZUS . Grono pracujących ponad społeczną miarę stanowią w większości pracownicy zatrudnieni na umowie o pracę (39,1 proc.), dalej - działający na własną rękę, czyli prowadzący działalność gospodarczą (29,3 proc.) i realizujący zadania na umowie-zlecenie (25,7 proc.). Co do branż, ZUS wskazuje tu na dominację… sektora opieki zdrowotnej - ponad 15,5 proc. zatrudnionych. Poza tym na podium znalazł się sektor handlu hurtowego, detalu, czy naprawa pojazdów.
Statystycznie najczęściej pracującego emeryta można spotkać w woj. mazowieckim (163 osoby na 1 tys. uprawnionych do emerytury), wielkopolskim (152 osoby), a najmniej - podkarpackim (89 osób) i lubelskim (106 osób). W dolnych partiach tego rankingu trzyma się także wspomniana już Opolszczyzna.