BiznesINFO.pl Polska i Świat Emerytury mundurowych. Będą nowe przywileje dla funkcjonariuszy
EastNews/Zofia i Marek Bazak

Emerytury mundurowych. Będą nowe przywileje dla funkcjonariuszy

8 lipca 2021
Autor tekstu: Radosław Święcki

Szykują się nowe przywileje emerytalne dla części funkcjonariuszy służb mundurowych. Resort spraw wewnętrznych i administracji chce umożliwić tym osobom doliczanie do stażu emerytalnego także okresu pracy w cywilu.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • MSWiA chce wprowadzić nowe przywileje emerytalne dla służb mundurowych

  • Do stażu pracy miałby liczyć się okres pracy w cywilu

  • Przed jakim wyborem staną mundurowi

Emerytury mundurowych. MSWiA planuje kolejne przywileje

Jak wiadomo funkcjonariusze służb mundurowych mają prawo do wcześniejszego przejścia na emeryturę. Tymczasem Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji chce wprowadzenia kolejnych przywilejów emerytalnych dla mundurowych.

Resort spraw wewnętrznych i administracji planuje zmiany, które zakładają, że funkcjonariusze policji, straży granicznej, Służby Ochrony Państwa, a także zawodowi strażacy mieliby doliczany do stażu emerytalnego także okres pracy w cywilu.

Zmiany - jak podaje Polska Agencja Prasowa - miałyby objąć funkcjonariuszy, którzy zostali przyjęci po raz pierwszy do służby po 1 stycznia 1999 roku i przed 1 października 2003 roku.

Agencja przypomina, że funkcjonariuszom przyjętym po raz pierwszy do służby po 1 stycznia 1999 roku przy obliczaniu wysokości ich świadczenia nie uwzględnia się posiadanych przed wstąpieniem do służby okresów składkowych i nieskładkowych, jak również przypadających po zwolnieniu ze służby okresów opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe bądź okres nieopłacania składek z powodu przekroczenia w trakcie roku kalendarzowego kwoty rocznej podstawy wymiaru składek na te ubezpieczenia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Planowane zmiany to efekt porozumienia zawartego w listopadzie 2018 roku między ówczesnym szefem MSWiA Joachimem Brudzińskim a związkami zawodowymi, zrzeszającymi funkcjonariuszy formacji podlegających MSWiA (był to czas pamiętnych protestów mundurowych, które zorganizowano w przededniu 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości).

Mundurowi będą mieli dwie opcje

Mundurowi - jak podaje PAP - w momencie podjęcia decyzji o zakończeniu służby mają mieć do wyboru dwie opcje.

Pierwsza zakłada doliczenie do emerytury mundurowej pracy cywilnej i w efekcie pobieranie jedynie emerytury mundurowej.

Z kolei druga opcja wiąże się z niedoliczeniem do emerytury mundurowej pracy cywilnej, co wiązać się będzie z zachowaniem prawa do dwóch emerytur, czyli mundurowej, a także zwykłej emerytury z ZUS należnej za pracę cywilną, do której uprawnia przekroczenie wieku emerytalnego (w przypadku kobiet - 60 lat, w przypadku mężczyzn - 65 lat).

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Obserwuj nas w
autor
Radosław Święcki

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat