Emerytury stażowe jednak wejdą w życie? Skorzystają na tym tysiące Polaków
Związki zawodowe już od dawna apelują o wprowadzenie emerytur stażowych. Powstał obywatelski projekt ustawy dotyczący tej kwestii, ale trafił do sejmowej “zamrażarki”. Jednak w ostatnim czasie temat znowu powrócił. Kto skorzysta, jeśli emerytury stażowe wejdą w życie?
Czym są emerytury stażowe?
Temat emerytur stażowych w ostatnim czasie znowu powrócił i stał się przedmiotem debaty publicznej. To rozwiązanie umożliwiałoby przejście na emeryturę osobom, które mają odpowiedni okres ubezpieczeniowy.
Jakiś czas temu do Sejmu trafił projekt zmiany ustawy emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, a także niektórych innych ustaw. Jego założenie jest takie, że na emeryturę stażową mogłyby przejść osoby, które posiadałyby okres składkowy w wysokości minimum 38 lat w przypadku kobiet lub 43 lata w przypadku mężczyzn . Warto wspomnieć, że obecnie do pobierania emerytury powszechnej konieczne jest osiągnięcie wieku emerytalnego (60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn).
Kiedy emerytury stażowe wejdą w życie?
Najprawdopodobniej tematem emerytur stażowych zajmie się nowy rząd , ale jak na razie nie znamy więcej szczegółów co do terminu wprowadzenia takiego rozwiązania. Jakiś czas temu “Solidarność” zaapelowała do marszałka Sejmu, Szymona Hołowni o to, żeby pilnie przeprowadzić pierwsze czytanie ustawy.
Także Lewica ubiegała się o wprowadzenie emerytur stażowych. - Umożliwimy wcześniejsze przejście na emeryturę pracownikom o bardzo długim stażu pracy . W wielu przypadkach osoby te – ze względu na negatywny wpływ wieloletniej ciężkiej pracy, zwykle fizycznej, na stan zdrowia – przez ostatnich kilka lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego napotykają przeszkody w kontynuowaniu aktywności zawodowej, a jednocześnie nie spełniają kryteriów wymaganych do przyznania im renty z tytułu niezdolności do pracy - czytaliśmy w programie wyborczym partii.
Tyle wyniesie emerytura stażowa
Jeśli chodzi o wysokość emerytury stażowej , to zależałaby ona od tych samych czynników, jak w przypadku emerytury powszechnej. Zastanawiano się również nad wprowadzeniem dodatkowego warunku , którego spełnienie byłoby konieczne do przyznania świadczenia. Chodzi dokładnie o to, że emerytura stażowa nie przysługiwałaby w momencie, gdy jej obliczona wysokość byłaby niższa od emerytury minimalnej.
Zobacz także: Jest decyzja ws. 800 plus i dodatkowych emerytur. To już przesądzone