Fantastyczne wieści dla seniorów. Niektórzy mogą dostać dwie emerytury
Okazuje się, że spora grupa emerytów może pobierać dwa świadczenia finansowe. Jedno wypłaci im Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a drugie - Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Aby otrzymać podwójną emeryturę, trzeba spełnić pewne warunki. Przedstawiamy szczegóły.
Świadczenie emerytalne z ZUS-u
Na emeryturę w naszym kraju można przejść po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego . Warto przypomnieć, że wynosi on 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Na wysokość świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpływa wiele różnych czynników.
To, ile będzie wynosiła emerytura, zależy między innymi od kapitału początkowego, ilości środków zgromadzonych na koncie i subkoncie ZUS czy też od średniego dalszego trwania życia. Kluczową rolę odgrywa także staż pracy i wysokość zarobków.
Zobacz także: ZUS wypłaci emerytom dodatkowe 6246,13 zł. Jest jeden warunek
KRUS również wypłaca emerytury
ZUS to nie jedyna instytucja, która zajmuje się wypłacaniem emerytur. Emeryci mogą liczyć także na świadczenia z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS). Taka emerytura należy się osobom prowadzącym gospodarstwo rolne, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny.
Aby otrzymać świadczenie z KRUS , należy podlegać ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez co najmniej 25 lat. Wysokość emerytury rolniczej zależy od długości okresów pracy w gospodarstwie rolnym oraz od składek opłacanych na rzecz ubezpieczenia społecznego rolników.
Niektórym emerytom należą się dwie emerytury
Jak się okazuje, niektórzy emeryci mogą pobierać dwie emerytury , jedną z ZUS-u, a drugą z KRUS-u. Podwójne świadczenie należy się osobom, które spełniają odpowiednie warunki. Przede wszystkim należy osiągnąć powszechny wiek emerytalny. Konieczne jest również posiadanie odpowiednich okresów składkowych zarówno w ZUS-ie, jak i w KRUS-ie.
Trzeba pamiętać, że wniosek o wypłatę emerytury z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego powinno się złożyć tylko w przypadku, gdy ktoś był ubezpieczony w przez co najmniej 25 lat. W innym wypadku wnioski są automatycznie odrzucane.