Fantastyczny polski wynalazek. Zmieni oblicze nieprzyjemnego badania
Badacze z Politechniki Śląskiej opracowali doskonałe rozwiązanie dla osób, którym zlecane jest badanie serca metodą Holtera. Zamiast noszenia (często całą dobę) niewygodnych elektrod, pacjentowi wystarczy specjalna odzież.
Wygodniejsze monitorowanie pracy serca
EKG metodą Holtera polega na monitorowaniu pracy serca przez długi czas, często badanie zlecane jest w cyklu 24-godzinnym. Choć pacjent może wykonać takie EKG poza szpitalem, np. przebywając w domu, to mimo wszystko komfort użytkowania urządzenia pomiarowego jest niewielki. Przez cały czas trwania pomiarów, osoba podpięta pod holter musi mieć przypięte do ciała specjalne elektrody. Zgodnie z wytycznymi podawanymi przez różne placówki medyczne, podczas korzystania z holtera nie można brać kąpieli, prysznica, ani korzystać z poduszek i koców elektrycznych. W niektórych przypadkach wśród zaleceń jest też zaznaczone, aby na czas monitorowania pracy serca wstrzymanie się od prowadzenia samochodu.
Sposób przeprowadzania tego długotrwałego EKG chcą zrewolucjonizować naukowcy z Politechniki Śląskiej. Opracowali w tym celu specjalną koszulę.
Ubierz się w badanie
Z informacji przekazanych przez kierownika zespołu badawczego, prof. Sławomira Boncela z Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej, ten wyjątkowy wynalazek jest już w fazie badań klinicznych. Specjalna koszulka z nanorurkową powłoką zbiera sygnały biometryczne pracy serca i wysyła je do aplikacji.
- Koszulka powstała z myślą o długotrwałym badaniu elektrokardiograficznym (EKG) typu Holter. Pomiary są przesyłane zdalnie do aplikacji, którą może mieć lekarz lub sam pacjent — wyjaśnił profesor Boncel w rozmowie z PAP.
Taka koszulka pomagająca w badaniu serca będzie szczególnie pomocna osobom, które muszą regularnie wykonywać badanie Holtera. Jest ona bowiem wielorazowego użytku. Po praniu nie traci właściwości przewodzących, pozwalających na zbieranie danych o pracy serca. Ponadto, jak zapewniają naukowcy przytaczani przez PAP, cena koszulki również nie powinna być wysoka. Zastosowanie pasty z nanorurek zwiększy koszt wytworzenia takiej odzieży o nie więcej, niż 20 proc. w porównaniu do zwyczajnych ubrań z poliestru czy poliamidu.
Specjalne nanorurki na ratunek pacjentom
Do wytworzenia specjalnych koszulek, a powstało ich do tej pory kilkanaście, wykorzystany został wielofunkcyjny materiał. Powstał on z syntezy nanorurek węglowych. Po zamienieniu produktu w pastę elektroprzewodzącą można go nadrukować na odzież i zintegrować z tekstylium. Ze względu na specyficzne właściwości, póki co nie da się takiej koszuli recyklingować.
- Jest to odzież polimerowa, z dodatkiem elementów przewodzących, co niestety uniemożliwia nam poddanie jej bezpośredniemu recyklingowi. Pamiętajmy jednak, że na świecie ⅓ zgonów jest spowodowana chorobami sercowo-naczyniowymi, a elektrokardiografia jest najmniej inwazyjną techniką diagnostyczną. Dlatego jestem przekonany, że dzięki współpracy technologów chemicznych i technologów tekstyliów rozwiążemy w końcu i ten problem — skomentował profesor Boncel.
Jak podkreślił badacz, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to finału testów można się spodziewać nie później, niż za dwa lata. W przyszłości zespół specjalistów chce testować możliwości tego typu odzieży w badaniach kardiotokografii (KTG), czyli EKG płodu.