Dobra wiadomość dla frankowiczów. Małżeństwo wygrało w sądzie z Getin Bankiem
Frankowicze coraz częściej dochodzą swoich praw przed sądami. A te w dużej mierze przyglądają się umowom jakie były zawierane z bankami i wyrokują na korzyść kredytobiorców. Tym razem warszawski sąd zarządził w sprawie jaka podzieliła frankowiczów i Getin Bank.
Frankowicze wygrywają z bankiem
Warszawski Sąd Okręgowy wskazał, że to frankowicze mieli rację w sporze z Getin Bankiem. Chodzi o kredyt, który został zaciągnięty w 2007 roku. Jak podaje portal Money, małżeństwo pożyczyło od banku 2 miliony złotych. Jednak w 2017 roku, gdy kurs szwajcarskiej waluty mocno poszybował w górę, do zapłaty mieli już 4,2 miliona złotych. Kredytobiorcy mieli ogromny problem ze spłatą swoich zobowiązań, bank postanowił wypowiedzieć im umowę. Roszczenia banku wobec byłych klientów, łącznie z odsetkami, przekroczyły 5 milionów złotych.
Sąd oddalił powództwo Getin Banku, w uzasadnieniu podał, że umowa kredytu zawierała klauzule niedozwolone i tym samym jest po prostu nieważna. Klauzule dotyczyły sposobu przeliczania rat z franka szwajcarskiego na polską walutę. Jak podaje Money, najpewniej bank będzie składał od wyroku, który nie jest prawomocny, apelację. Mimo wszystko jest to ogromna nadzieja dla wszystkich, którzy zadłużyli się w szwajcarskim franku. Jak pokazują doniesienia z wokand nie jest to pierwszy wyrok, który całkowicie odrzuca wnioski banków, w ostatnim czasie mówimy o kolejnych pozytywnych dla klientów decyzjach banków.
Ogromną zasługę w ochronie praw polskich frankowiczów ma Unia Europejska. Po koniec zeszłego roku Trybunał Sprawiedliwości wydał korzystny dla frankowiczów wyrok, który stał się precedensem. Lawina została wywołana. Wkrótce po wyroku TSUE polski Sąd Najwyższy wydał orzeczenie utrzymane w profrankowiczowym tonie. Jak podaje Money.pl, od chwili publikacji wyroku TSU na biurko Rzecznika Finansowego posypały się setki spraw frankowiczów. Klienci nie kryją swojego poirytowania zachowaniem banków i coraz rzadziej myślą o ugodowym załatwieniu sprawy. Kilka dni temu pisaliśmy także o tym, że Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu zakłada pozew zbiorowy przeciwko państwu polskiemu.