Frekwencja wyborcza 2023 pobiła historyczne rekordy. Dane nie pozostawiają wątpliwości
Nie bez powodu wybory do Sejmu i Senatu w 2023 roku na wiele miesięcy przed ich przeprowadzeniem zyskały miano „najważniejszych wyborów po 1989 roku”. W ciągu dnia potwierdzały to spływające z kraju wyniki frekwencji, o których już od momentu publikacji pierwszych danych przez Państwową Komisję Wyborczą było wiadomo, że będą oscylowały wokół rekordu lub go przekroczą.
Frekwencja w wyborach 2023
Teraz mamy tego potwierdzenie. W wyborach do Sejmu i Senatu udział wzięło około 72,9% uprawnionych wyborców . Można się było tego spodziewać, biorąc pod uwagę, że już w pierwszych opublikowanych przez Państwową Komisję Wyborczą danych na temat frekwencji ta przekraczała o ponad 5% wyniki frekwencji z 2019 roku, kiedy po raz ostatni wybieraliśmy posłów do Sejmu RP i senatorów.
Wiadomo było też, że frekwencja nie jest równomierna w całej Polsce. Różnice pomiędzy poszczególnymi okręgami mogą być znaczne i trzeba zaznaczyć, że istotna była także preferowana pora oddawania głosu w poszczególnych okręgach. Na koniec dnia wiemy jednak, że wybory parlamentarne połączone z referendum ogólnokrajowym były niezwykle mobilizujące i przyciągnęły największą liczbę wyborców w historii III RP.
Co z referendum?
Osobną kwestię stanowi referendum, w przypadku którego od początku obawiano się o to, czy uda się uzyskać frekwencję determinującą, że rezultaty będą wiążące . Przywołać należy referendum zorganizowane przez Bronisława Komorowskiego po pierwszej turze wyborów prezydenckich w 2015 roku, kiedy udział w organizowanym naprędce głosowaniu wzięło udział 7,8% uprawnionych.
Aby referendum było wiążące, tzn. zobowiązywało rządzących do uwzględnienia wygłoszonej w nim woli przez uprawnionych, konieczne jest uzyskanie frekwencji na poziomie przekraczającym 50% uprawnionych głosujących. Reguluje to Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej , która w artykule 125 punkcie 3 stanowi, że „jeżeli w referendum ogólnokrajowym wzięło udział więcej niż połowa uprawnionych do głosowania, wynik referendum jest wiążący.
Exit poll a wyniki oficjalne
O godzinie 21:00 zostały opublikowane wyniki exit poll, czyli sondażu powyborczego, który uważa się za najbliższy wynikom oficjalnym. Należy jednak pamiętać, że wyniki exit poll nie muszą być z oficjalnymi wynikami tożsame . Te poznamy najpewniej dopiero poniedziałkowego wieczoru lub we wtorek.