Gadu-Gadu z nową, bardzo przydatną funkcją. Skorzystać może z niej każdy, kto spełni pewne warunki
Kultowy polski komunikator ze słoneczkiem powrócił w nowej odsłonie i wciąż się rozwija. Właśnie ruszyły beta testy GGwallet — wirtualnego portfela w Gadu-Gadu.
Płatności prosto na komunikator
Gadu-Gadu ruszyło z beta testami nowej funkcji i każdy może do nich dołączyć. Jest to przedsmak nadchodzących dużych zmian w komunikatorze. W aktualnie prowadzonej becie chodzi o wirtualny portfel, który docelowo ma umożliwiać płacenie i przyjmowanie płatności. Wśród opcji pojawią się m.in. międzynarodowe przekazy pieniężne, płatności pomiędzy użytkownikami GG (P2P), a nawet opłacanie zakupów w sklepach internetowych i stacjonarnych.
W pierwszym etapie testów dostępna jest jednak wyłącznie opcja skarbonki, ale to też jest ciekawa i przydatna funkcja. Skarbonka przeznaczona jest do prowadzenia zbiórek, a więc można to będzie robić bezpośrednio z poziomu swojego numeru GG, bez konieczności zakładania kont na stronach zbiórkowych. Zamiast tego, użytkownik otrzyma swój unikalny kod QR, który będzie wykorzystywany przy wykonywaniu przelewów do jego portfela.
Aby móc już doświadczać tej ciekawej funkcjonalności, trzeba mieć zainstalowane GG na urządzeniu z Androidem, bowiem tylko tu dostępna jest możliwość dołączenia do bety. Posiadając już komunikator na telefonie, należy w Google Play kliknąć „Dołącz do testów”.
Dla kogo jest GGwallet?
Wirtualny portfel GG może być aktywowany pod pewnymi warunkami. Oczywiście najważniejszym z nich jest posiadanie swojego numeru w komunikatorze, ale do tego dochodzą bardziej precyzyjne uwarunkowania prawne.
Ze względu na rygorystyczne przepisy, które dotyczą przeciwdziałaniu prania pieniędzy, osoby kwalifikujące się do użytkowania GGwallet to takie, których profile nie są anonimowe i których konta zostały zweryfikowane. Weryfikacja polega na przelaniu ze swojego rachunku bankowego przelewu weryfikacyjnego w wysokości 1 grosza.
Dodatkowo, jeśli suma wpłat osiągnie wysokość 4500 zł, to konieczna będzie kolejna weryfikacja użytkownika.
Wszystkie te zabiegi związane są z zapewnieniem bezpieczeństwa osobom korzystającym z funkcji portfela. Aby nie wprowadzać niepotrzebnego zamieszania, każdy użytkownik GG będzie mógł mieć tylko jeden GGwallet.
Dostawcą GGwallet jest spółka Fintecom, czyli właściciel GG. I nie ma się co martwić — obejmuje ich licencja Krajowej Instytucji Płatniczej, która jest nadzorowana przez Komisję Nadzoru Finansowego. A więc można rozwiać swoje wątpliwości co do legalności działania portfela w komunikatorze. Firma posiada niezbędne zezwolenia, aby taką usługę wprowadzić i to na obszarze całej Unii Europejskiej. Póki co, w trakcie beta testów, GGwallet będzie jednak działał tylko na terenie Polski.
Beta testy i co dalej?
Na ten moment można dołączyć do jednych z pierwszych użytkowników usługi GGwallet w okrojonej wersji, ale wkrótce będzie ona rozwijana o szereg innych przydatnych funkcji. Twórcy wśród podstawowych możliwości GGwallet wymieniają bowiem:
- indywidualne wirtualne konto do wpłat, oddzielne dla każdego portfela, do zasileń tradycyjnym przelewem bankowym
- opcję doładowania portfela przez bramkę płatniczą PayU
- indywidualny kod QR, po którego zeskanowaniu pojawią się dane do przelewu na konto powiązane z GGwallet
- błyskawiczny dostęp właściciela portfela do swojego salda i historii rachunku
- opcję logowania wyłącznie z poziomu komunikatora, a więc nie trzeba będzie pobierać dodatkowych apek
- wypłatę na konto użyte do przelewu weryfikacyjnego
Usługa GGwallet docelowo będzie pobierać drobne opłaty za korzystanie z wpłat do wirtualnego portfela. Wysokość opłaty to 50 groszy + 5 proc. od wpłacanej kwoty. Obciążony będzie nią właściciel GGwallet, a jej zadaniem będzie pokrycie kosztów prowadzenia portfela, takich jak np. obsługi zasileń kartami płatniczymi. Osoby dokonujące wpłat nie będą ponosiły opłat.