BiznesINFO.pl Polska i Świat Gazprom: Doszło do wycieków metanu. Skala zanieczyszczeń ogromna
Biznes Info

Gazprom: Doszło do wycieków metanu. Skala zanieczyszczeń ogromna

18 czerwca 2021
Autor tekstu: Radosław Święcki

Niepokojące informacje przekazał Gazprom. Rosyjska firma przyznała, że tylko na przestrzeni ostatnich dwóch miesięcy w sieci należących do niej gazociągów doszło do pięciu wycieków metanu do atmosfery.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Gazprom przyznał się, że w należących do firmy gazociągach nastąpiły wycieki metanu

  • Gdzie doszło do wycieku

  • Jak szkodliwy jest metan w porównaniu np. z dwutlenkiem węgla

Gazprom przyznaje się do wycieków

Budzący kontrowersje z różnych względów Gazprom przyznał, że w sieci jego gazociągów tylko na przestrzeni ostatnich dwóch miesięcy aż pięciokrotnie doszło do wycieku metanu.

Takie wyciek miał miejsce na początku czerwca i jak przypomina Biznesaltert.pl po raz pierwszy został on zidentyfikowany w danych satelitarnych przez Kayrros SAS, jedną z firm monitorujących dane satelitarne pod kątem chmur metanowych.

Gazprom jak podaje portal przyznał, że do wycieku metanu doszło w czasie remontu gazociągu Urengoj-Centr 1 w rejonie Tatarastanu. Wyciekło 2,7 mln m sześc. metanu, co - jak wskazuje - Environmental Defense Fund - ma zbliżony wpływ na ocieplenie planety jak ok. 40 tys. aut spalinowych jeżdżących przez rok.

10 dni wcześniej nastąpił inny gigantyczny wyciek metanu o o szacowanym tempie emisji 214 t metrycznych na godzinę. Tu również Gazprom przyznał się do winy, tłumacząc, że wyciek był wynikiem dwudniowego remontu rurociągu Urengoj-Pietrowsk w regionie Baszkirii. W tym wypadku emisja wyniosła ok. 900 tys. m sześc, co uznano za zgodne z przepisami bezpieczeństwa przemysłowego.

Jak wspomniano Gazprom przyznał się do pięciu wycieków metanu w ciągu ostatnich dwóch miesięcy. Pozostałe trzy miały miejsce w Rosji w tym miesiącu. Rosyjska firma podkreśliła jednak, że ​​we wszystkich przypadkach starała się wykorzystać część gazu i emisje nie przekraczały norm regulowanych przez rząd.

Metan - jak przypomina Biznesalert.pl - jako gaz cieplarniany jest 80 razy bardziej szkodliwy dla środowiska niż dwutlenek węgla. B yłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Obserwuj nas w
autor
Radosław Święcki

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat