BiznesINFO.pl Polska i Świat Gigantyczny wyciek danych, największy w historii. Średnio po dwa hasła na osobę
Wikimedia/Alejadnro Escamilla

Gigantyczny wyciek danych, największy w historii. Średnio po dwa hasła na osobę

10 czerwca 2021
Autor tekstu: Radosław Święcki

To prawdopodobnie największy wyciek danych w historii. Na jednym ze znanych hakerskich forów pojawił się plik tekstowy pod nazwą "RockYou2021". Znalazło się w nim ponad 8,4 mld haseł użytkowników z całego świata. Sprawdź czy również nie twoje.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Na hakerskim forum pojawił się plik z ponad 8 mld haseł internautów

  • Ile statystycznie naszych haseł mogło pojawić się w pliku

  • Jak sprawdzić czy nasze hasła nie wyciekły

Największy wyciek w historii

Wygląda na to, że to największy taki wyciek danych w historii. Na jednym ze znanych forów hakerskich pojawił się plik pod nazwą "RockYou2021". Okazało się, że to ważąca ponad 100 GB baza danych, zawierająca ponad 8,4 mld haseł użytkowników z całego świata.

Nazwa pliku nie jest przypadkowa, gdyż jak przypomina RMF FM nawiązuje ona do wycieku danych z serwisu "RockYou", który nastąpił nieco ponad dekadę temu.

Początkowo pojawiły się informacje, że wyciekło aż 82 mld haseł o długości od 6 do 20 znaków. Jak ustalili jednak dziennikarze "cybernews.com" ostatecznie było ich dziesięć razy mniej.

Trudno jednak uznać to za pocieszenie. 8,4 mld haseł przy aktywnej liczbie internautów na poziomie 4,7 mld oznacza, że statystycznie wypłynęły niemal dwa hasła każdego z nas.

Jak sprawdzić czy żadne z naszych haseł nie wyciekło? RMF FM podaje, że wystarczy wejść do bazy haseł "cybernews.com", która pozwala porównać wpisany ciąg znaków do haseł, które znalazły się w feralnym pliku.

Z opcją tą wiąże się jednak pewien problem. Nawet jeśli znajdziemy nasze hasło, to wcale nie oznacza, że jest ono powiązane z naszym kontem. Przy ponad 8 mld haseł trudno bowiem, by poszczególne hasła się nie powtarzały.

Eksperci radzą, by pamiętać o częstej zmianie hasła i niestosowaniu tego samego do kilku serwisów. Według specjalistów bezpieczne hasło powinno zawierać co najmniej osiem znaków. Warto pamiętać, by umieścić w nim cyfry, niestandardowe znaki, a także "pomieszać" w nim duże, a także małe litery. Należy unikać również haseł w rodzaju: "hasło", czy "admin".

Choć jesteśmy dopiero na półmetku 2021 roku, to już można pokusić się o stwierdzenie, że nie jest on zbyt udany dla internautów. Jak przypomina RMF FM, nie dalej jak dwa miesiące temu doszło bowiem do wycieku danych ponad 500 mln użytkowników Facebooka.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Obserwuj nas w
autor
Radosław Święcki

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat