Głosowanie poza miejscem zamieszkania jest możliwe. Adres zmienisz bez wychodzenia z domu
Niedługo odbędą się wybory do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej 2023. Polacy zagłosują w wyborach parlamentarnych już 15 października. Elektorzy zwykle korzystają z czynnego prawa wyborczego w swoim okręgu, jednak mogą oddać głos również wtedy, gdy akurat przebywają poza miejscem zamieszkania. Jak szybko zmienić miejsce głosowania i to bez udawania się do urzędu?
Zmiana miejsca zamieszkania na czas wyborów
Wiele osób na czas wyborów przebywa poza miejscem swojego stałego zamieszkania lub zameldowania. Dotyczy to choćby m.in. studentów czy osób w delegacji , ale zdarza się również w wielu innych sytuacjach. Warto mieć to na uwadze i do 12 października załatwić odpowiednie formalności , aby móc zagłosować w innym okręgu.
Każdy, kto w dniu głosowania będzie przebywać poza gminą właściwą względem miejsca zameldowania lub stałego zamieszkania, może dokonać tymczasowej zmiany adresu lokalu wyborczego, do którego się uda, aby móc oddać swój głos. Niezależnie od tego, gdzie na terenie Polski się akurat znajduje. Można takiej zmiany dokonać w urzędzie, ale jest też szybsza alternatywa , która pozwala na zorganizowanie zmiany adresu bez wychodzenia z domu.
Każdy głos jest ważny
Aby w ogóle móc zagłosować, w dniu wyborów elektor musi mieć ukończone 18 lat i czynne prawo wyborcze . Takiego prawa nie posiadają natomiast osoby nieletnie, ubezwłasnowolnione lub pozbawione praw wyborczych przez sąd, lub Trybunał Stanu.
- Wybory parlamentarne zbliżają się wielkimi krokami! Możesz mieć 18 lub 80 lat, mieszkać w wielkim mieście lub małej wsi , być bogaty lub biedny – to nie ważne, bo Twój udział w wyborach jest tak samo istotny . Sprawdź, dlaczego warto głosować i przede wszystkim nie zapomnij iść do urny - podkreśla Centrum Edukacji Obywatelskiej.
W grafice udostępnionej na stronie CEO można przeczytać o wielu istotnych powodach, dla których warto poświęcić chwilę i iść do urn , a w przypadku osób przebywających z dala od swojego okręgu wyborczego - zmienić wcześniej miejsce, w którym oddadzą swój głos . Wśród argumentów padają zdania o trosce o Polskę, pokazaniu, co jest dla nas ważne oraz, z przymrużeniem oka, dawaniu sobie późniejszej możliwości do narzekania.
Fot. Centrum Edukacji Obywatelskiej
Żeby uzyskać możliwość zagłosowania w gminie innej, niż naszego stałego zamieszkania lub zameldowania, należy złożyć wniosek do 12 października . Można to szybko zrobić przez internet. Rozpatrzenie podania jest zawsze bezpłatne i załatwiane od ręki.
Jak głosować poza miejscem zamieszkania? Wniosek przez internet
Chcesz głosować w obwodzie głosowania właściwym dla adresu, pod którym aktualnie przebywasz? Złóż wniosek o zmianę miejsca głosowania przez sieć . Będziesz wówczas głosować w gminie, w której przebywasz na czas wyborów, a nie w tej, w której masz zameldowanie na pobyt stały lub mieszkasz na stałe.
Aby to zrobić, kliknij “Złóż wniosek” na stronie https://www.gov.pl/web/gov/zmien-miejsce-glosowania.
Wystarczy się zalogować ( można to zrobić za pomocą profilu zaufanego, e-dowodu, bankowości elektronicznej lub aplikacji mObywatel ) i w odpowiednie pola udostępnionego formularza wpisać adres właściwy dla miejsca przebywania w dniu wyborów. Na stronie z dokumentem pojawi się informacja “Zmieniasz miejsce głosowania tylko na te wybory. Możesz skorzystać z usługi do 12.10.2023. Po tym dniu usługa będzie wyłączona ”.
Po zaakceptowaniu przez nas poprawności wprowadzonych danych adresowych podpisem elektronicznym, od razu otrzymamy odpowiedź z informacją o nowym adresie, zgodnym z miejscem naszego pobytu w dniu wyborów, pod który należy się udać, aby oddać głos .
Głosowanie poza granicami Polski i na statku
Warto mieć na uwadze, że taka zmiana miejsca głosowania nie wyłącza na stałe z listy wyborców w dotychczasowym okręgu wyborczym. Złożenie wniosku o przeniesienie możliwości głosowania do innej gminy odbywa się tylko na czas referendum 15 października 2023 roku . Oznacza to, że przy kolejnych wyborach znów będzie trzeba głosować w swoim obwodzie lub złożyć odpowiedni wniosek z aktualnymi danymi adresowymi.
Co, jeśli wciąż nie wiemy, w jakim miejscu będziemy przebywać w dniu wyborów? Wówczas należy zgłosić się po wydanie zaświadczenie o prawie do głosowania. Ten dokument umożliwia głosowanie w wyborach do Sejmu i Senatu RP w dowolnie wybranym przez siebie miejscu w kraju czy za granicą lub na polskim statku morskim. Po taki wniosek trzeba się zgłosić do dowolnego urzędu gminy, a poza granicami kraju, do konsula . Natomiast osoby przebywające na polskich statkach morskich załatwią tę formalność u ich kapitanów. Zaświadczenie wydawane jest od ręki.
Źródło: gov.pl