Godzina policyjna jeszcze w tym tygodniu? Niepokojąca deklaracja rządu
Z tego artykułu dowiesz się:
-
Co o godzinie policyjnej mówią rządzący
-
Jakie obostrzenia obowiązują w Polsce
-
Jak Polska wypada na tle innych krajów w kwestii obostrzeń
Godzina policyjna coraz bliżej?
O wprowadzeniu godziny policyjnej mówi się coraz częściej i coraz głośniej. Okazuje się, że polscy eksperci ds. walki z pandemią oraz rządzący stoją przed trudną decyzją, która pociągnie za sobą jeszcze dalej idące środki niż te, które wprowadzono w Sylwestra. Ówczesny zakaz przemieszczania może zostać zastąpiony godziną policyjną.
- Jedynym elementem, który odróżnia nas w poważny sposób od innych krajów, to zastosowanie godziny policyjnej. To nie zawsze jest stosowane w ramach stanów wyjątkowych - powiedział minister zdrowia, Adam Niedzielski na antenie RMF FM. Dodał, że godzinę policyjną należałoby wprowadzić ustawą.
Dziennikarz stacji, Krzysztof Ziemiec dopytywał o możliwość wprowadzenia godziny policyjnej. Szef resortu przyznał, że pod uwagę brane są wszystkie scenariusze, poczynając od tych bardziej optymistycznych, a na czarnych kończąc.
- Jeżeli sytuacja będzie taka, że w ciągu najbliższego tygodnia, półtora tygodnia nie będziemy widzieli, że dochodzi do przesilenia, że zmieniają się trendy, to na pewno będziemy musieli rozważać takie scenariusze - mówił.
Godzina policyjna a inne obostrzenia
W programie "Fakty po faktach" o godzinę policyjną został zapytany także prof. Andrzej Horban, główny doradca Rady Medycznej przy Premierze RP. Powiedział, że nie jest to wykluczony scenariusz. Z kolei w rozmowie z "Rzeczpospolitą" przyznał, że "trwa wyścig z czasem".
Pogłębiony lockdown w Polsce obowiązuje od soboty. Rządzący zdecydowali się na zamknięcie sklepów budowlanych i meblowych o powierzchni 2 tys. mkw., salonów kosmetycznych i fryzjerskich oraz przedszkoli i żłobków (z wyjątkiem dzieci służb mundurowych i medycznych). Dodatkowo w kościołach wprowadzono limit jednej osoby na 20 mkw., a w placówkach handlowych powyżej 100 mkw. przypada jedna osoba na 20 mkw. W sklepach do 100 mkw. obowiązuje limit 15 mkw. na jedną osobę. Obiekty sportowe działają tylko pod kątem sportu zawodowego, natomiast obowiązuje zakaz udziału w zgromadzeniach.
Należy pamiętać, że wciąż obowiązują obostrzenia, które do tej pory miały charakter jedynie regionalny. Pozostają zamknięte galerie handlowe, hotele, miejsca kultury, solaria i sauny. Dzieci uczą się w trybie zdalnym.
Minister zdrowia przyznaje, że sytuacja z zakażeniami w Polsce jest dramatyczna. Wczoraj resort poinformowało o ponad 31 tys. nowych przypadkach zakażeń koronawirusem, a ze słów Adama Niedzielskiego wynika, że to jeszcze nie koniec.
- Niestety nie ma tutaj żadnych pozytywnych sygnałów. Trzeba się spodziewać, że apogeum trzeciej fali będzie w okresie okołoświątecznym - przyznał.
Godzina policyjna, zakaz wyjazdu i inne obostrzenia. Polska na tle innych
Godzina policyjna w Polsce nie jest odosobnionym przypadkiem na tle Unii Europejskiej. Portal gazeta.pl informuje, że Czechy są jednym z najbardziej odczuwających pandemię krajem . U naszych południowych sąsiadów obowiązuje zakaz przemieszczania się wewnątrz kraju, a od godz.: 21:00 do 5:00 panuje godzina policyjna.
Słowacja zabroniła swoim obywatelom opuszczać domy bez podania ważnej przyczyny. Co więcej, aby wyjść do pracy, czy do banku należy posiadać negatywny test na obecność koronawirusa. Z kolei Hiszpania i Portugalia zapowiadają wprowadzenie mocniejszych obostrzeń na Wielkanoc.
Równie mocne restrykcje obowiązują w Wielkiej Brytanii, gdzie zakaz wyjazdu z kraju bez ważnej przyczyny zagrożony jest karą do 5 tys. funtów. Poza tym w kraju praktycznie wszystkie punkty usługowe oraz sportowe pozostają zamknięte. Podobne restrykcje obowiązują także w Irlandii.