BiznesINFO.pl Polska i Świat Google wygrywa w sądzie z Oracle. Proces ciągnął się latami
Unsplash/Rajeshwar Bachu

Google wygrywa w sądzie z Oracle. Proces ciągnął się latami

6 kwietnia 2021
Autor tekstu: Maria Glinka

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co było przedmiotem sporu Google z Oracle

  • Jak strony argumentowały swoje stanowiska

  • Jakie jest uzasadnienie wyroku

Google pozwany przez Oracle za kradzież kodów

Spór między Google a Oracle rozpoczął się ponad 10 lat temu. W 2007 r. gigant informatyczny przygotowywał się do stworzenia systemu operacyjnego Android i w tym celu stworzył miliony linii nowego kodu komputerowego. CBS podaje, że dodatkowo wykorzystał 11 330 kodów oprogramowania Java firmy Oracle.

Spółka, która uchodzi za drugiego największego sprzedawcę oprogramowania na świecie, uznała, że Google dopuścił się naruszenia praw autorskich. Sprawa trafiła do sądu. Jako zadośćuczynienie Oracle domagał się wypłaty prawie 9 mld dolarów.

Google konsekwentnie odpierał zarzuty. Przedstawiciele koncernu argumentowali, że wykorzystanie kodów Java wpisuje się w powszechną praktykę w całej branży, która okazała się motorem napędowym postępu technicznego.

Prawnicy przekonywali, że czysto funkcjonalne, odtwórcze kody komputerowe nie podlegają ochronie praw autorskich, ponieważ nie można napisać ich w inny sposób. Oracle nie zgadzał się z linią obrony, twierdząc, że Google dopuścił się plagiatu.

[ EMBED-11 ]

Zwycięstwo Google. Sąd Najwyższy oddalił roszczenia Oracle

Wyrok w sprawie Oracle kontra Google zapadł w poniedziałek 5 kwietnia. Opinia liczy 62 strony. Sąd Najwyższy ostatecznie uznał, że „kopiowanie przez Google nie naruszyło prawa autorskiego”.

Co więcej, sędziowie uznali posunięcie Google za „uczciwe użycie”, ponieważ wykorzystano tylko część języka oprogramowania Java do stworzenia „nowego, przełomowego oprogramowania”. Żądania Oracle zostały w całości odrzucone.

Reuters donosi, że orzeczenie wydane przez Sąd Najwyższy ma także wymiar symboliczny i jest wyrazem chęci wspierania dalszego rozwoju segmentu innowacji. Dzięki temu kolejne firmy mogą zdecydować się na inwestowanie w nowinki technologiczne.

W Dolinie Krzemowej swobodne wykorzystywanie fragmentów kodów jest powszechną praktyką, co potwierdzały deklaracje dziesiątek informatyków, którzy sprzeciwili się stanowisku Oracle. Google był wspierany m.in. przez Microsoft, IBM i główne grupy lobbingowe przemysłu internetowego i technologicznego.

Oracle skrytykował wyrok, zarzucając sędziom, że przyzwalają na monopol ze strony Google . Zdaniem przedstawicieli firmy kontynowanie tego typu praktyk sprawi, że Google stanie się jeszcze większy, podobnie jak jego siła rynkowa.

- Bariery wejścia na rynek już i tak są wyższe, a zdolności do konkurowania - niższe. Ukradli Javę i pozwolili sobie na dziesięcioletni spór. Tak robią tylko monopoliści - przekonywali reprezentanci firmy. Stanowisko Oracle poparły m.in. Motion Picture Association i Recording Industry Association of America.

Obserwuj nas w
autor
Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat