Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Jest porozumienie, górnicy będą pracować tak długo, jak się da. Czy słusznie?
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 27.09.2020 02:00

Jest porozumienie, górnicy będą pracować tak długo, jak się da. Czy słusznie?

KWK Halemba, Ruda Śląska
Wikimedia Commons, Ludek, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en [zdjęcie wykadrowane]

Górnicy zapowiedzieli podpisanie porozumienia z rządem

Jak podaje Interia, obie strony negocjacji w sprawie kształtu i harmonogramu transformacji energetycznej i restrukturyzacji górnictwa - czyli związki zawodowe górników oraz przedstawiciele rządu - informują o dojściu do porozumienia. Jest szansa na podpisanie go jeszcze dziś po południu. W wyniku trwających od wtorku negocjacji ustalono wstępnie warunki przeprowadzenia transformacji, lecz wciąż nieznany jest harmonogram wygaszania poszczególnych kopalń. Póki co wiadomo, że wygaszanie górnictwa rozłożone będzie na dłuższy okres. Górnicy dostali też od rządu gwarancję, z której wynika, że o szybkim wygaszeniu tego sektora gospodarki możemy zapomnieć.

Górnicy mają na transformację energetyczną czas do emerytury

Według przywoływanego przez portal Interia wiceprzewodniczącego "Solidarności" w PGG Artura Braszkiewicza porozumienie, które górnicy mają podpisać z rządem, doprowadzi do zakończenia trwającego od poniedziałku protestu w kopalniach, w który zaangażowało się ponad 200 osób. "W związku z zamiarem podpisania porozumienia ze stroną rządowa, a przede wszystkim uratowaniem KWK Ruda, odwołujemy zaplanowaną na 25 września manifestację w Rudzie Śląskiej" - czytamy we wpisie opublikowanym przez Braszkiewicza na Facebooku. Zarazem jednak dowiadujemy się, że w zamian za zaprzestanie protestów rząd zagwarantował górnikom możliwość pracy w kopalniach aż do osiągnięcia wieku emerytalnego, co każe wątpić, czy transformację energetyczną uda się przeprowadzić w tempie przewidywanym wcześniej przez Ministerstwo Klimatu i Ministerstwo Aktywów Państwowych.

Czy Waszym zdaniem transformacja energetyczna powinna zostać tak przeciągnięta w czasie? Zapraszamy do dyskusji na naszym Facebooku.