Górnicy dogadali się z rządem. Plan wygaszania kopalni uzgodniony
Po wielu miesiącach negocjacji górnicy osiągnęli porozumienie z rządem na temat umowy społecznej dla górnictwa. Uzgodniono m.in. stopniową likwidację górnictwa węgla kamiennego w Polsce do 2049 roku. Parafowanie umowy zaplanowano na przyszły tydzień, ale jej podpisania nie należy spodziewać się od razu.
-
Górnicy porozumieli się z rządem ws. umowy dla górnictwa
-
Kiedy zostanie zamknięta ostatnia kopalnia
-
Co z gwarancjami zatrudnienia dla górników
Górnicy porozumieli się z rządem
W czwartek miała miejsce ostatnia tura negocjacji górników z rządem w sprawie przyszłości górnictwa. Dyskusje te trwały od miesięcy, gdyż poszczególne punkty umowy społecznej dla górnictwa budziły spór.
O uzgodnieniu przez górników i przedstawicieli rządu treści umowy społecznej poinformował wczoraj przewodniczący śląsko-dąbrowskiej „Solidarności” Dominik Kolorz.
O tym, że umowa społeczna to dobry dokument dla pracowników sektora węgla kamiennego i bezpieczeństwa energetycznego przekonywał z kolei wiceminister aktywów państwowych, odpowiedzialny za sprawy górnictwa Artur Soboń.
Przed ogłoszeniem porozumienia jak podaje Business Insider Polska uzgodniono ostatni sporny punkt dotyczący indeksacji wynagrodzeń w kopalniach na najbliższe cztery lata.
Od dłuższego czasu nie było natomiast sporu odnośnie innego istotnego elementu umowy społecznej, jakim jest stopniowa likwidacja górnictwa węgla kamiennego w Polsce do 2049 roku. W perspektywie najbliższych 30 lat ma zostać zamknięta ostatnia kopalnia węgla kamiennego.
Elementem umowy społecznej jak zauważa Polska Agencja Prasowa mają być również zasady transformacji gospodarczej Górnego Śląska.
O ile kwestia likwidacji górnictwa węgla kamiennego większych sporów nie budziła, to długo toczyły się dyskusje w sprawie gwarancji zatrudnienia dla górników. Kwestia ta ma znaleźć się w znowelizowanej ustawie dotyczącej funkcjonowania górnictwa. Wstępne plany zakładają, że jeśli utrzymanie miejsca pracy bądź przeniesienie do innej kopalni nie będzie możliwe, wówczas górnicy mają mieć zagwarantowane ustawowo gwarancje osłon socjalnych, jak np. jednorazowa odprawa, czy urlop przedemerytalny.
Wiceszef aktywów państwowych poinformował, że umowa społeczna będzie zawierała cztery załączniki dotyczące zasad pomocy publicznej, inwestycji, rozwoju terenów pogórniczych i instrumentów pomocowych dla firm okołogórniczych, a także dla gmin górniczych.
Soboń podkreślał również, że uzgodniona umowa społeczna pokazuje przyszłość górnictwa węgla kamiennego do roku 2049, a jednocześnie pozwala proces ten „zaplanować w sposób uzgodniony, sprawiedliwy i pokazujący co dalej na terenach pogórniczych”.
Parafowanie uzgodnionej wczoraj umowy zaplanowano na środę 28 kwietnia. Następnym etapem ma być jej podpisanie, ale wcześniej jak zauważa Business Insider Polska konieczna będzie akceptacja zapisów przez wszystkie związki zawodowe, co zajmie ok. dwa tygodnie od momentu parafowania umowy. Następnie dokument będzie musiała zaakceptować Komisja Europejska ze względu na pomoc publiczną dla górnictwa. Według wiceministra aktywów państwowych umowa społeczna trafi do Komisji w maju.
Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl