BiznesINFO.pl Finanse Zapłaci aż 5 tys. złotych kary. Miał po prostu za dużo gotówki w portfelu
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Zapłaci aż 5 tys. złotych kary. Miał po prostu za dużo gotówki w portfelu

12 listopada 2020
Autor tekstu: Konrad Karpiuk

Za dużo gotówki w portfelu? Zapłacisz karę

Gotówka wwożona na teren Unii Europejskiej wymaga wcześniejszego zgłoszenia i to na piśmie. Dotyczy to jednak tylko przypadków, gdy wjeżdżamy z kwotą o wartości wyższej niż 10 tys. euro w gotówce, w innym wypadku kara nam nie grozi.

Niedawno przykład egzekucji tego prawa mieliśmy niedaleko granicy Polski z Ukrainą. Jak informuje Podkarpacka Krajowa Administracja Skarbowa, funkcjonariusze skierowali do kontroli autokar, który jechał za wschodniej granicy do Zielonej Góry.

W autokarze przeprowadzono rewizję. W jej trakcie wyszło, że kierowca złamał wcześniej wspomniany przepis i nie zgłosił, że przewozi sporą ilość pieniędzy. Po przeszukaniu jego bagaży wykazano, że przewoził gotówkę o wartości 17 tys. euro.

Z racji niedopełnienia obowiązku przez 33-letniego obywatela Ukrainy, nałożono na niego mandat karny. Kara, którą musi zapłacić kierowca, wynosi dokładnie 5200 zł.

1 . Główny doradca premiera nie pozostawia złudzeń: Musimy zamknąć cały kraj 2 . Niespodziewane doniesienia zza kulis programu "Pytanie na śniadanie". Poważny konflikt, w tle zmiany prowadzących 3. Pobierający 500+ mają się z czego cieszyć. Od przyszłego roku ważne zmiany w świadczeniu

Jak uniknąć kary? Wystarczy wypełnić wniosek

Istotne jest to, że zgodnie z przepisami nie ma znaczenia, jaką walutą dysponujemy. Jeśli pieniądze, które przewozimy przez granicę UE, przekraczają wartość 10 tys. euro w gotówce, mamy obowiązek to zgłosić. Dotyczy to również dewiz, łatwo zbywalnych aktywów (akcje, obligacje, czeki podróżne etc.), jak i złota i platyny dewizowej.

Jak to zrobić? Musimy wypełnić formularz zgłoszeniowy, który przekazujemy organom celnym lub Straży Granicznej. Po jego sprawdzeniu lub kontroli przewożonej gotówki otrzymujemy potwierdzenie, które zwalnia nas z możliwości ukarania za wwiezienie kwoty na teren UE.

Formularz jest dostępny jako załącznik z instrukcją wypełniania w obwieszczeniu Ministra Finansów z dnia 18 czerwca 2014 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie sposobu dokonywania potwierdzenia przywozu do kraju oraz wywozu za granicę wartości dewizowych lub krajowych środków płatniczych, oraz wzoru zgłoszenia przywozu do kraju i wywozu za granicę tych wartości, lub środków (Dz.U. 2014 poz. 1068), a także na stronie Informatorium Prawnego Kancelarii Sejmu RP.

Możemy go również otrzymać "na miejscu" od Straży Granicznej na lotnisku czy od funkcjonariuszy KAS. Co istotne, wypełniamy go w dwóch egzemplarzach. Za samo zgłoszenie nic nie płacimy, to też warto o tym pamiętać, aby nie uniknąć kary.

Obserwuj nas w
autor
Konrad Karpiuk

Redaktor Biznesinfo. Najchętniej pisze na tematy polityczne, społeczne i związane z kierowcami. Były redaktor portalu "Świat na Kołach". Absolwent Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Hobbystycznie zajmuję się muzyką i starymi samochodami, głównie krajowej produkcji.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat