Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Groźny wirus atakuje w Polsce. Alarmujące dane epidemiologów
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 24.10.2024 05:30

Groźny wirus atakuje w Polsce. Alarmujące dane epidemiologów

Doktor
Fot. Photo by Online Marketing on Unsplash

Do połowy października 2024 roku w Polsce odnotowano gwałtowny wzrost zakażeń dwoma niebezpiecznymi wirusami - RSV (Respiratory Syncytial Virus) i krztuśca. Dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego (NIZP) wskazują na dramatyczny wzrost liczby zachorowań, co stanowi poważne wyzwanie dla systemu ochrony zdrowia.

Zakażenia wirusem RSV - cztery razy więcej przypadków niż w 2023 roku

Do połowy października 2024 roku odnotowano ponad 38 tysięcy zakażeń wirusem RSV, co stanowi niemal czterokrotny wzrost w porównaniu z całym 2023 rokiem. Szczególnie niepokojący jest fakt, że aż 17 732 przypadki dotyczyły dzieci poniżej drugiego roku życia. W całym 2023 roku na wirusa RSV zachorowało niespełna 12 tysięcy osób, w tym 5,5 tysiąca dzieci do lat dwóch.

RSV jest wirusem wyjątkowo zaraźliwym, czterokrotnie bardziej zakaźnym niż grypa. Przenosi się drogą kropelkową, a choroba rozwija się w ciągu czterech do sześciu dni. Jest główną przyczyną infekcji dolnych dróg oddechowych u dzieci poniżej pierwszego roku życia, co sprawia, że jest szczególnie groźna dla najmłodszych. Według ekspertów, aż 90% dzieci do drugiego roku życia będzie miało kontakt z tym wirusem przynajmniej raz.

RSV jest najbardziej niebezpieczny dla dzieci i seniorów. U niemowląt wirus może prowadzić do poważnych komplikacji, takich jak zapalenie oskrzelików, a także powodować groźne duszności. W niektórych przypadkach konieczna jest hospitalizacja.

Według danych NIZP, co roku w Europie wirus RSV powoduje ponad 270 tysięcy hospitalizacji osób powyżej 60. roku życia, z czego około 20 tysięcy pacjentów umiera.

Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy. Wystarczy jeden błąd

Krztusiec - gwałtowny wzrost liczby przypadków

Jeszcze większe wzrosty zachorowań dotyczą krztuśca, choroby nawracającej, wywołanej przez bakterie Bordetella pertussis, która szerzy się drogą kropelkową. W 2023 roku w Polsce odnotowano 927 przypadków tej choroby, a do połowy października 2024 roku liczba ta wzrosła do 20 677 przypadków. W samych ostatnich dwóch tygodniach zachorowało niemal 4 tysiące osób.

Krztusiec atakuje zarówno dzieci, jak i dorosłych, choć najcięższy przebieg notuje się u najmłodszych. Do połowy października 2024 roku u dzieci do 4 lat odnotowano 2 374 przypadki zakażeń, u dzieci w wieku 5-9 lat - 2 405 przypadków, a u nastolatków w wieku 10-14 lat - aż 4 039 przypadków. W grupie wiekowej 15-19 lat zachorowało 1 346 osób.

Z powodu powikłań związanych z krztuścem do tej pory hospitalizowano 2 180 pacjentów. Najtragiczniejszy przypadek dotyczył noworodka, który zmarł na skutek powikłań choroby w czerwcu 2024 roku.

Szczepienie przeciwko krztuścowi jest obowiązkowe dla dzieci i powtarzane w kilku dawkach, począwszy od drugiego miesiąca życia. U dorosłych zalecane jest podawanie szczepionki przypominającej co 10 lat, jednak w Polsce szczepienie to jest płatne.

W związku z alarmującą sytuacją, od połowy października 2024 roku wprowadzono darmowe szczepienia dla kobiet w ciąży, co ma na celu ochronę noworodków, które są najbardziej narażone na ciężki przebieg choroby. Kobiety między 27. a 36. tygodniem ciąży mogą teraz skorzystać z bezpłatnej szczepionki, a w przypadku zagrożenia przedwczesnym porodem lekarz może zdecydować o szczepieniu już po 20. tygodniu ciąży. Według ekspertów, szczepienie kobiet w ciąży chroni noworodki już od chwili narodzin, zanim zostaną poddane obowiązkowemu programowi szczepień, który zaczyna się dopiero od drugiego miesiąca życia.

Krztusiec - objawy i przebieg choroby

Krztusiec jest ostrą chorobą zakaźną, która rozwija się około 7-10 dni po kontakcie z patogenem. Początkowe objawy przypominają przeziębienie - gorączka, katar oraz łagodny kaszel. Wkrótce kaszel staje się napadowy, często trwający do 2-4 tygodni. U niemowląt i małych dzieci napady kaszlu mogą prowadzić do bezdechu, drgawek, a nawet złamań żeber, co czyni krztusiec szczególnie niebezpiecznym w tej grupie wiekowej.

U młodzieży i dorosłych przebieg choroby jest często łagodniejszy, co może utrudniać prawidłowe rozpoznanie. Właśnie dlatego krztusiec jest szczególnie podstępny - osoby dorosłe mogą przenosić infekcję na dzieci, u których objawy są o wiele groźniejsze.

Rodzice powinni być świadomi ryzyka, jakie niesie wirus RSV i krztuśca dla najmłodszych, i podejmować wszelkie możliwe działania profilaktyczne, w celu uniknięcia zarażenia ich tymi groźnymi chorobami. W okresie zachorowań należy unikać zatłoczonych miejsc oraz dbać o higienę osobistą. W przypadku krztuśca warto zapisać się na szczepienie przypominające, co może znacząco zmniejszyć ryzyko zakażenia oraz ochronić najbardziej wrażliwą grupę - niemowlęta, które jeszcze nie zostały poddane obowiązkowym szczepieniom.