Ile można przelać współmałżonkowi? Musisz o tym pamiętać, żeby uniknąć podatku
Według polskiego prawa, darowizny pieniężne od żony i od męża nie są objęte podatkiem. By jednak faktycznie nie musieć oddawać części pieniędzy skarbówce, o kilku rzeczach trzeba pamiętać. W przeciwnym razie może się okazać, że podatek trzeba będzie zapłacić. Inaczej może skończyć się kontrolą fiskusa.
Czy małżonkowie po prostu nie płacą podatku? Otóż nie
Zwolnienie z podatku w przypadku przekazu pieniężnego obowiązuje jedynie w przypadku najbliższej rodziny, a za taką uważa się współmałżonków. Niestety nie jest jednak tak, że każda darowizna dla żony lub męża nie niesie ze sobą ryzyka znalezienia się pod lupą skarbówki.
Ustawa o podatku od spadków i darowizn mówi, że osoby, które otrzymały darowiznę i chcą być zwolnione z odprowadzenia podatku, muszą udokumentować otrzymanie pieniędzy „dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym”.
To znaczy, że wymaganie ujęte w ustawie spełnia przelew, ale już nie darowizna przekazana w gotówce. Jeśli przelew wykona dalsza rodzina, trzeba już będzie zapłacić podatek, a jego wysokość będzie zależna od stopnia pokrewieństwa i wyniesie od 3 aż do 20 proc. przekazanej kwoty.
Najtańsze sposoby na ogrzanie domu. Najdroższy jest olej – za co zapłacimy najmniej?Tytuł przelewu jest ważniejszy, niż myślisz
Wiele osób może nie zdawać sobie sprawy, że tytuł przelewu może być równie istotny jak samo jego wykonanie. By Urząd Skarbowy nie podejrzewał bowiem, że operacja jest na przykład pożyczką lub spłatą długu, w tytule przelewu należy wyraźnie zaznaczyć, że chodzi o darowiznę.
Jeśli osoba dokonująca przelewu, w jego tytule napisze zatem ”na urodziny”, ”na rocznicę”, lub choćby ”na przyjemności”, może się to skończyć kontrolą skarbówki. Z punktu widzenia obowiązujących przepisów, w tytule przelewu warto zaznaczyć jednocześnie stopień pokrewieństwa. Jeśli zatem w tytule przelewu napisze się na przykład ”Darowizna – na urodziny dla żony”, urzędnicy nie będą mieli wątpliwości ani tym bardziej podstaw do podjęcia jakichkolwiek działań.
Obowiązują limity. Przekroczysz – płacisz
W przypadku małżeństw obowiązują limity darowizn. W ciągu pięciu lat przelać można do 36 100 zł. Teoretycznie więc, by uniknąć płacenia Urzędowi Skarbowemu, comiesięczne przelewy dla współmałżonka nie powinny przekroczyć kwoty 602 zł. Teoretycznie, bo według art. 27 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, małżeństwo prowadzące wspólne gospodarstwo domowe nie musi zgłaszać wyższych kwot fiskusowi.
Należy pamiętać, by darowiznę przekazać bezpośrednio na rachunek osoby obdarowywanej. Nie można jako darowizny traktować środków, które w imieniu obdarowanego członka najbliższej rodziny trafią na przykład na konto biura podróży czy salonu samochodowego.