Ile naprawdę zarabiają Polacy? GUS podał zaskakujące dane
GUS podał, ile wynosi przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. W stosunku do poprzedniego miesiąca jest ono minimalnie wyższe. GUS podał również dane o liczbie etatów.
Ile zarabiają Polacy? Przeciętne wynagrodzenie we wrześniu 2023 roku
Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu 2023 r. wyniosło 7379,88 zł brutto. W poprzednim miesiącu wyniosło ono 7368,97 zł brutto, a więc względem sierpnia wzrosło ono o 0,1 proc. W skali roku (od września 2022 r. do września 2023 r.) przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wzrosło nominalnie o 10,3 proc.
Największy nominalny wzrost przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w stosunku do poprzedniego miesiąca wystąpił w sekcji Pozostała Działalność Usługowa. Najwyższe przeciętne zarobki odnotowano za to w sekcji Informacja i Komunikacja (12 313,32 zł), a najniższe w sekcji Zakwaterowanie i gastronomia (5446,36 zł).
Zaczęło się rano w Biedronce, klienci oszaleją. "Limit dzienny 1 opakowanie"Ile zarabiają Polacy? Dane o zatrudnieniu
GUS podał również dane o zatrudnieniu.
"We wrześniu 2023 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było zbliżone do notowanego we wrześniu 2022 r. i wyniosło 6496,1 tys. etatów. W stosunku do poprzedniego miesiąca przeciętne zatrudnienie było niższe o 0,1 proc." - czytamy w komunikacie.
Jak dodaje money.pl, dane GUS (Głównego Urzędu Statystycznego) odnoszą się do firm i przedsiębiorstw, które prowadzą różnego rodzaju działalność gospodarczą zgodnie z określonymi kategoriami działalności gospodarczej (PKD 2007). Dane dotyczą przede wszystkim firm, które zatrudniają 10 lub więcej pracowników, jednak nie uwzględniają instytucji i organizacji, takich jak administracja publiczna, szkolnictwo, opieka zdrowotna i pomoc społeczna.
Ile zarabiają Polacy? Przeciętne miesięczne wynagrodzenie
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw obejmuje wynagrodzenie zasadnicze, a także dodatkowe składniki wynagrodzeń, np. premie, wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych oraz odprawy emerytalne.