Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Ile wynosi wynagrodzenie netto? Różnica pomiędzy brutto a netto
Przemysław Terlecki
Przemysław Terlecki 22.03.2022 09:13

Ile wynosi wynagrodzenie netto? Różnica pomiędzy brutto a netto

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Ile wynosi wynagrodzenie netto? To dobre pytanie na sam początek kariery zawodowej. Pensja netto to bowiem coś całkiem innego niż pensja brutto. Ta druga zwykle trafia na umowę zwieraną z pracodawcą, a netto do naszych rąk. Można się jednak konkretnie zdziwić, kiedy okaże się, że dostaliśmy mniej, niż napisano na papierze.

Pensja brutto to pensja niepomniejszona, jak jest to w przypadku pensji netto, o odpowiednie świadczenia publicznoprawne. Mowa tutaj o składkach odprowadzanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz o podatku dochodowym. W zależności jednak od typu umowy oraz od tego, jak wiele zarabiać ma pracownik, różna może być dysproporcja między brutto a netto.

Ile wynosi wynagrodzenie netto?

Największymi składkami obwarowana jest umowa o pracę. W jej wypadku pracownik musi uiścić składki emerytalną, rentową, chorobową, a także zdrowotną oraz zaliczkę na podatek dochodowy (w wymiarze odpowiednio 18% i 32%). Wysokość stawek zaś zmienia się cały czas według wysokości płacy minimalnej obowiązującej w Polsce, a w 2019 roku ta uplasowała się na poziomie 2250 złotych brutto.

Co jednak w wypadku umów cywilnoprawnych? W wypadku umowy o dzieło pracownik nie jest objęty żadnym ubezpieczeniem, co oznacza, że różnica w kwocie brutto a netto nie jest tak wielka, jak w wypadku umowy o pracę. W wypadku tej drugiej minimalna krajowa 2250 złotych to na rękę 1634 złote (najniższe wynagrodzenie netto w kraju na umowę o pracę). Warto także wspomnieć, że umowa o dzieło, a także umowa o zlecenie nie jest zobowiązna wypłacaniem przynajmniej minimalnej krajowej, jak ma to miejsce w wypadku umowy o pracę.

Sprawa ze składkami, które umniejszają pensję brutto do pensji netto, komplikuje się w przypadku umowy o zlecenie. W tym wypadku potrącanie składek ZUS od takiej umowy jest dość skomplikowane. Wszystko można jednak sprawdzić na stronie internetowej ZUS. Jeśli jednak dany pracownik chce szybko sprawdzić, jaka pensja netto będzie go obowiązywała, może to sprawdzić dzięki wielu kalkulatorom pensji, które można znaleźć w sieci.