BiznesINFO.pl
Szef NBP, Adam Glapiński

Youtube/Narodowy Bank Polski/Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP, odpowiada na pytania dziennikarzy (Grudzień 2020)

Ile zarabia prezes NBP? Poznaliśmy wynagrodzenie Glapińskiego

27 Marca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Szef NBP Adam Glapiński nie może narzekać na zarobki. Z najnowszego komunikatu banku centralnego wynika, że prezes otrzymał w ubiegłym roku prawie 950 tys. zł, co oznacza podwyżkę o 19,1 proc. względem 2019 r. To nie jedyny pracownik NBP, którego pensja w

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile w ciągu ostatniego roku zarobił Adam Glapiński

  • Jaką pensję otrzymywali poprzedni prezesi NBP

  • Ile zarabiają osoby pracujące na innych stanowiskach

NBP ceni swoich pracowników. Adam Glapiński z podwyżką

NBP to polski bank centralny, który zajmuje się przede wszystkim prowadzeniem polityki pieniężnej. Od 2016 r. na jego czele stoi Adam Glapiński. Z komunikatu, który opublikował wczoraj NBP wynika, że za wykonywanie obowiązków zawodowych prezes otrzymał w minionym roku 946 871 zł brutto. Szef NBP zarabiał zatem 78,9 tys. zł miesięcznie. Kwota ta uwzględnia premie i nagrody.

Dla porównania w 2019 r. Adam Glapiński zarobił 794 771 zł w skali roku, czyli 66,2 tys. w skali miesiąca. Oznacza to, że zaledwie w przeciągu roku jego pensja wzrosła o 19,1 proc. Interia podaje, że w 2018 r. prezes NBP 786 000 zł, czyli średnio 63 531 zł miesięcznie. I deklaruje, że nie powiedział jeszcze ostatniego słowa – zamierza bowiem ubiegać się o kolejną kadencję szefa NBP.

Jak kształtowały się wynagrodzenia poprzednich szefów NBP? Hanna Gronkiewicz-Waltz, która kierowała pracami banku centralnego pod koniec ubiegłego wieku, zarabiała 45 073 zł miesięcznie (w 2019 r.). Z kolei poprzednik Adama Glapińskiego - Marek Belka, w 2015r. mógł liczyć na miesięczne wynagrodzenie rzędu 74 136 zł.

Zarobki pozostałych pracowników NBP

Na pokaźną pensję może liczyć także wiceprezes NBP (pierwszy zastępca) - 798 160 zł brutto rocznie (w 2019 r. - 715 644 zł). TVN24 donosi, że od marca 2020 r. na tym stanowisku zasiada Marta Kightley, która zastąpiła Piotra Wiesiołka.

Z kolei drugi wiceprezes otrzymał wynagrodzenie rzędu 757 121 zł brutto w skali roku (w 2019 r. - 663 021 zł). Od 4 listopada tę funkcję pełni Adam Lipiński. Wcześniej drugim wiceszefem NBP była Anna Trzecińska.

W najnowszym komunikacie ujawniono również, jakie kwoty przeznaczono na pensje pozostałych pracowników. Wynagrodzenia członków zarządu NBP pochłonęły łącznie 2 509 715 zł. Z kolei wypłaty dla dyrektorów oddziałów okręgowych kosztowały 5 558 979 zł. Ponad dwa razy więcej wydano na pensje dyrektorów departamentów - 12 728 348 zł.

Ich współpracownicy również mogli liczyć na wysokie pensje. Na wynagrodzenia zastępców dyrektora oddziału okręgowego przeznaczono 4 682 246 zł. Najwięcej wydano jednak na pensje zastępców dyrektorów departamentów - 18 566 608 zł. Z kolei na uposażenia doradców prezesa NBP przekazano 2 877 959 zł.

[EMBED-11]

Jawność zarobków w NBP dopiero od niedawna

Jeszcze do niedawna pensje pracowników NBP nie były powszechnie znane. Zmianę prawa wymusiły doniesienia medialne dotyczące zarobków współpracowniczek Adama Glapińskiego - szefowej departamentu komunikacji i promocji Martyny Wojciechowskiej oraz dyrektor gabinetu prezesa NBP Kamili Sukiennik.

Parlament postanowił pochylić się nad tą sprawą i opracował nowe zasady. Ustawa o jawności zarobków w NBP została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę pod koniec lutego 2019 r.

Jak ustala się pensje w NBP? Wysokość środków przeznaczanych na wynagrodzenia jest jednym z elementów corocznego planu finansowego NBP. Na ostateczne kwoty ma wpływ poziom płac w sektorze bankowym. Jednak maksymalne wynagrodzenie poszczególnych pracowników, z wyjątkiem wiceprezesów oraz członków zarządu NBP, nie może przekraczać 60 proc. pensji prezesa NBP.

Podobne artykuły

Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i Świat

Poczta Polska ostrzega przed cyberprzestępcami. Podszywają się pod instytucję

Czytaj więcej >
Kiedy koniec obostrzeń? Szef resortu realnie o powrocie do normalności

Polska i Świat

Kiedy koniec obostrzeń? Minister zdrowia podał datę wprost

Czytaj więcej >
NFZ podliczył ile będzie kosztować rehabilitacja ozdrowieńców

Polska i Świat

NFZ dokonał kalkulacji. Wiemy, ile kosztuje leczenie po przejściu koronawirusa

Czytaj więcej >
Lockdown dla szkół i przedszkoli prawdopodobnie zostanie przedłużony

Polska i Świat

Lockdown w przedszkolach i żłobkach do przedłużenia. Rząd wysłał klarowny sygnał

Czytaj więcej >
Zjednoczona Prawica się rozpadnie? Znamy opinię Polaków

Polska i Świat

Zjednoczona Prawica ma się rozpaść. Tak prognozuje 32 proc. Polaków

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/East News

Polska i Świat

Grzywna aż na równowartość 826 tys. zł. Przesunął tylko kilka kamieni, ale nie wiedział ile mają lat

Czytaj więcej >